ՀՀ-ն ծրագրում է մշտական ​​դիվանագիտական ​​ներկայացուցչություն հիմնել Կիպրոսում. Միրզոյան
Հուլիսի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի աշխատանքային այցը Կիպրոս մեկնարկել է Կիպրոսի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների տարեկան համաժողովին նախարար Միրզոյանի մասնակցությամբ։ Վերջինս կայացել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարի հրավերով, միջոցառմանը ներկա են եղել շուրջ 50 դեսպաններ, ինչպես նաև ԱԳՆ ղեկավար կազմը։
Նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել ներածական խոսքով, որից հետո պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսի նախարարին հրավերի համար, որն առաջին է իր ձևաչափով։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է. «Կիպրոսի հետ մենք վայելում ենք գերազանց հարաբերություններ և կարող ենք առանց կասկածի արձանագրել, որ մեր համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում արդեն հասել է ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Արտասովոր է համագործակցության դինամիկան և միմյանց դիրքորոշումների խորը ըմբռնումը։ Իմ գործընկեր նախարար Կոմբոսի հետ մենք պայմանավորվել ենք լրացուցիչ խթանել համագործակցությունը, և Հայաստանը ծրագրում է մշտական ​​դիվանագիտական ​​ներկայացուցչություն հիմնել Կիպրոսում։ Կարծում եմ, որ դա նոր հնարավորություններ կտա շարունակել համադրել ջանքերը և ընդլայնել համագործակցության շրջանակները»:
Հաջորդիվ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, ժողովրդավարական բարեփոխումները, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը։ Արարատ Միրզոյանը մատնանշել է նաև առկա առկա մարտահրավերները, որոնք կրում են նաև տարածաշրջանային բնույթ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներին, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի վերջնականացման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին և կնքման կարևորությանը։ Ներկաների ուշադրությանն է ներկայացվել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի իրականացման միջոցով ընձեռնվելիք հնարավորություններին։
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հավակնոտ օրակարգին, վերջին շրջանում արձանագրված ձեռքբերումներին և առաջիկա անելիքներին ու հեռանկարներին։

RA is planning to establish a permanent diplomatic mission in Cyprus. Mirzoyan
On July 29, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan's working visit to Cyprus started at the annual conference of the heads of Cyprus' diplomatic missions, in which Minister Mirzoyan participated. The latter was held at the invitation of the Cyprus Foreign Minister and attended by around 50 ambassadors and the leadership of the Foreign Ministry.
Minister Mirzoyan made an introductory speech, after which he answered several questions that interested the attendees.
The head of the RA foreign political department thanked the Cypriot minister for the invitation, which is the first of its kind. Ararat Mirzoyan emphasized. "We enjoy excellent relations with Cyprus, and we can state without doubt that our cooperation in various fields has already reached the level of strategic partnership. The dynamics of cooperation and the deep understanding of each other's positions are extraordinary. With my colleague Minister Kombos, we have agreed to promote cooperation further, and Armenia plans to establish a permanent diplomatic representation in Cyprus. I believe this will provide new opportunities to continue to combine efforts and expand the scope of cooperation."
Next, Minister Mirzoyan presented RA's foreign policy priorities, the steps to implement them, democratic reforms, and cooperation with international partners. Ararat Mirzoyan also pointed out the existing challenges, which are also regional. Reference was also made to the processes of normalization of relations with the neighbors, including the efforts made towards finalizing the peace treaty with Azerbaijan and the importance of concluding it. The opportunities to be provided through implementing the "Crossroads of Peace" program developed by the RA government were brought to the attention of those present.
The ambitious agenda of the RA-EU partnership, recent achievements, and upcoming tasks and prospects were discussed.
Thoughts were also exchanged on multilateral platforms on cooperation issues between Armenia and Cyprus.