«Թուրքիայի կողմից ավելի շատ իմիատացիա է». թուրքագետ
«Վերջին շրջանում թուրքական կողմը խոսում էր ավելի շուտ ուղիղ հանդիպումների մասին՝ կամ Հայաստանի, կամ Թուրքիայի տարածքում։ Փաստորեն մենք տեսնում ենք, որ հանդիպումը տեղի է ունենալու սկզբում Հայաստանի, կեսօրին՝ Թուրքիայի տարածքում։ Եվ այստեղ հայկական կողմը կրկին զիջում կամ ընդառաջ քայլ է կատարում դեպի թուրքական առաջարկին». Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Նելլի Մինասյանն՝ անդրադառնալով վաղը Հայաստան-Թուրքիա սահմանին տեղի ունենալիք հատուկ ներկայացուցիչների 5-րդ հանդիպմանը։
Մինասյանն առանձնապես մեծ սպասելիքներ չունի վաղը կայանալքի հանդիպումից։ Ըստ նրա, ամենայն հավանականությամբ կրկին խոսքը կգնա երկու պայմանավորվածությունների (սահմանը բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար) կատարման վերաբերյալ. «Ավելի շատ կրկին իմիտացիայի պրոցես է, որը նկատելի էր Թուրքիայի վարքագծում վերջին տարիների ընթացքում, և ավելի շուտ կարելի է ասել այս քաղաքականության շարունակությանը պետք է սպասել, որը մեծ հաշվով չի ենթադրում հարաբերությունների կարգավորում։ Եթե անգամ բովանդակային պայմանավորվածություններ ձեռք բերեն՝ օրինակ երրորդ երկրների քաղաքացիներ համար սահմանը բացել, ուրեմն այստեղ էության մեջ հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կարգավորվում, այլ փոքր քայլի մասին է խոսքը»։
Թուրքագետը Թուրքիայի կողմից ավելի շատ իմիատացիա է տեսնում, քան հարաբերությունների կարգավորմանը նպատակաուղված քայլ. «Հազիվ թե այս քայլը նպաստի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը։ Մենք կարող ենք առավելագույնը սպասել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ կապված բովանդակային ինչ-որ քայլ։ Բայց անգամ սրան վերապահումով կմոտենամ։ Տեսականորեն հայ-թուրթական հարաբերությունների բարելավումը կազդի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա, բայց մենք տեսնում ենք հակառակ գործընթացը, երբ Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունները պայմանավորում է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններով։ Այնպես, որ այս հարթակում ևս քաղաքական առումով փաստացի սպասելիքներ չպետք է ունենանք»։

"Recently, the Turkish side has been talking about direct meetings, either on the territory of Armenia or Turkey. We see that the meeting will take place at the beginning of Armenia, in the afternoon, in Turkey. And here, the Armenian side again gives in or steps towards the Turkish proposal". Turkologist Nelly Minasyan said in a conversation with Radar Armenia that the 5th meeting of special representatives is to be held tomorrow at the Armenia-Turkey border.
Minasyan has low expectations for tomorrow's station meeting. According to him, it will likely be about implementing two agreements (opening the border for citizens of third countries and holders of diplomatic passports). "It is again a process of imitation, which was noticeable in Turkey's behavior in recent years, and rather, it can be said that the continuation of this policy should be waited for, which by and large does not imply the regulation of relations. Even if substantive agreements are reached, for example, to open the border for citizens of third countries, then in essence, the Armenian-Turkish relations are not settled here, but rather a small step".
The Turkologist sees more imitation on Turkey's part than a move aimed at normalizing relations. "This step hardly contributes to the normalization of Armenian-Turkish relations. At the most, we can wait for a substantial step related to the agreements reached. But even with this reservation, I will approach. Theoretically, improving Armenian-Turkish relations will affect Armenian-Azerbaijani relations, but we see the opposite process when Turkey conditions Armenian-Turkish relations with Armenian-Azerbaijani relations. So that on this platform, we should not have actual expectations from a political point of view."