«Խաղաղության պահը հիմա է». ԱՄՆ պետդեպը՝ Radar Armenia-ին
ԱՄՆ պետքարտուղարությունն արձագանքել է Radar Armenia-ի հարցմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության մասին։ Մասնավորապես՝ հետաքրքրվել էինք. «Կարո՞ղ եք մատնանշել, թե տեսականորեն և կամ գործնականում ի՞նչ զիջումներ նկատի ուներ ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ հայտարարելով երկու կողմից լուրջ փոխզիջումների մասին։ Օրինակ՝ ի՞նչ կարող է զիջել Հայաստանը, իսկ իր հերթին՝ Ադրբեջանը։
Հարցրել էինք նաև, թե ինչպե՞ս է ԱՄՆ կառավարությունը գնահատում մինչև նոյեմբեր խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունները և ո՞րն է այն հիմնական խոչընդոտը, որի պատճառով խաղաղության պայմանագիրը դեռ չի ստորագրվել։
Ի պատասխան ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից նշել են. «Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են զգալի առաջընթաց գրանցել խաղաղության համաձայնագրի մշակման գործում, և մենք վճռական ենք աջակցելու այդ գործընթացին: Խաղաղության ժամանակը հիմա է»:

"The moment of peace is now." US State Department to Radar Armenia
The US State Department responded to Radar Armenia's inquiry about peace between Armenia and Azerbaijan. We were particularly interested in the following question: "Can you point out what theoretical and practical concessions US State Department spokesman Matthew Miller had in mind when announcing serious compromises on both sides?" For example, what can Armenia and Azerbaijan give up?
We also asked how the US government assesses the chances of signing a peace treaty by November and what the main obstacle is that it has not been signed yet.
In response, the US Department of Foreign Affairs stated: "Armenia and Azerbaijan continue to make significant progress in developing a peace agreement, and we are determined to support that process. The time for peace is now."