Խորհրդատուն ֆինանսավորվում է Պետքարտուղարության կողմից
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում Միացյալ Նահանգների բանակի ներկայացուցչի նշանակմամբ՝ Վաշինգտոնը մտադիր է աջակցել Երևանին՝ անվտանգության ոլորտի կառավարման բարելավման հարցում, ինչն էլ, իր հերթին, կնպաստի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդմանը։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանությունից՝ հստակեցնելով, որ քաղաքացիական խորհրդատուի ընտրությունն արդեն կատարված է և այս տարի նա աշխատանքի կանցնի։ «ԱՄՆ պետքարտուղարության Գլոբալ պաշտպանական բարեփոխումների ծրագիրն աշխարհով մեկ աջակցում է գործընկեր պետություններին առավել դիմակայուն, արդյունավետ ու հաշվետու անվտանգային հաստատությունների ձևավորման հարցում՝ ապահովելով ռազմավարական մակարդակի խորհրդատվական աջակցություն»,-նշել է դեսպանությունն՝ անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Էզրա Զեյայի՝ օրեր առաջ արված հայտարարությանն այն մասին, որ ամերիկյան բանակի ներկայացուցիչը կաշխատի Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում։
Անդրադառնալով հարցին, թե ՀՀ ՊՆ-ում ի՞նչ գործառույթներ են վերապահված լինելու ԱՄՆ բանակի ներկայացուցչին՝ դեսպանությունից հաղորդել են. «Քաղաքացիական խորհրդատուն չի ֆինանսավորվում ԱՄՆ բանակի կամ Պաշտպանության դեպարտամենտի կողմից. ֆինանսավորումն ապահովվում է Պետքարտուղարության կողմից և խորհրդատուն աջակցելու է Հայաստանի պաշտպանական հաստատությունների ամրապնդման հարցում։ Խորհրդատուն աշխատելու է Հայաստանում՝ կանոնավոր աշխատանքային շփումներ ունենալով Դեսպանության և Պաշտպանության նախարարության հետ»։
Դեսպանությունը նաև հավելել է, որ խորհրդատվական աջակցության միջոցով Միացյալ Նահանգները մտադիր է աջակցել Հայաստանին՝ անվտանգության ոլորտի կառավարման բարելավման հարցում, որն էլ իր հերթին կնպաստի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդմանը։ «Քաղաքացիական խորհրդատուի ընտրությունը կատարված է և այս տարի ավելի ուշ նա աշխատանքի կանցնի»,-եզրափակել են ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանությունից։

The State Department funds the consultant
By appointing a representative of the United States Army in the Ministry of Defense of Armenia, Washington intends to support Yerevan in improving the management of the security sector, which will, in turn, contribute to the strengthening of Armenian-American relations.
In response to Armenpress's inquiry, the US Embassy in Armenia informed us about this, clarifying that the selection of the civilian adviser has already been made and that he will start work this year. "The US Department of State's Global Defense Reform Program supports partner states around the world in building more resilient, effective, and accountable security institutions by providing strategic level advisory support," the embassy noted, referring to the statement made by US Deputy Secretary of State Ezra Zeya a few days ago that the representative of the American army will work in the Ministry of Defense of Armenia.
Referring to the question of what functions will be assigned to the US Army representative in the RA Defense Ministry, the embassy reported: "The civilian consultant is not funded by the US military or the Department of Defense. Funding is provided by the State Department, and the consultant will assist in strengthening Armenia's defense institutions. The consultant will work in Armenia and have regular contact with the Embassy and the Ministry of Defense.
The embassy also added that through advisory support, the United States intends to help Armenia improve the management of the security sector, which will, in turn, strengthen Armenian-American relations."The selection of the civilian adviser has been completed, and he will start work later this year," the US Embassy in Armenia concluded.