Միրզոյանն ընդգծել է խաղաղության պայմանագրի կարևորությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է կլոր-սեղան քննարկման ՄԹ ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտում (IISS)՝ փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Իր ներածական խոսքում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը, ձեռքբերումները, արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները և դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության հիմնական ուղղությունները։
Անդրադարձ է կատարվել Միացյալ Թագավորության հետ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և նախորդ տարվա նոյեմբերին մեկնարկած ռազմավարական երկխոսությանը համահունչ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին։ ԵՄ հետ խորացող գործընկերության համատեքստում նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է նույն օրը ԵՄ խորհրդի կողմից ընդունված որոշումները՝ Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո աջակցության տրամադրման և վիզայի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանք համահունչ են ձևավորված արժեքահեն գործընկերությանը և ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին։
ՀՀ ԱԳ նախարարը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակն ու հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ վերջին զարգացումները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է տարածաշրջանում կայունության ու հարատև խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը և դրա կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է սեղմ ժամկետներում խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությունը:

Mirzoyan emphasized the importance of the peace agreement
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan participated in a round-table discussion at the UK International Institute for Strategic Studies (IISS), which included representatives of expert circles.
In his introductory speech, Minister Mirzoyan presented the agenda of the reforms implemented by the RA government, achievements, foreign policy priorities, and the main directions for cooperation with international partners towards their implementation.
Reference was made to the high-level political dialogue with the United Kingdom and the prospects for developing cooperation in line with the strategic dialogue launched in November last year. In the context of the deepening partnership with the EU, Minister Mirzoyan referred to the decisions made by the EU Council on the same day regarding the provision of support to Armenia under the European Peace Instrument and the start of dialogue on visa liberalization, stressing that they are in line with the formed valuable partnership and the European aspirations of the citizens of Armenia.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia presented the current security situation in the South Caucasus and the latest developments in regulating relations with neighbors. Minister Mirzoyan emphasized the Republic of Armenia's vision and the steps taken to implement it to establish stability and lasting peace in the region.
In the context of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan, Ararat Mirzoyan emphasized the importance of concluding a peace treaty quickly.