Բաքուն Երևանին առաջարկում է «միջանկյալ լուծում»
Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկում է համաձայնության գալ բարիդրացիական հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքների շուրջ նույնիսկ համապարփակ խաղաղության պայմանագիր կնքելուց առաջ։ Ինչպես հաղորդում է Report․az-ը, լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Դեռևս 2021 թվականին, որպես միջանկյալ տարբերակ, մենք առաջարկել ենք, որ այս սկզբունքների ներդաշնակեցումը կարող է մեր երկրների միջև հաստատել բարիդրացիական հարաբերություններ»,- ասել է նա։
Նա նաև դրական է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք այդ սկզբունքները կարո՞ղ են համաձայնեցվել մինչև նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը։

Азербайджан предлагает Армении договориться об основополагающих принципах добрососедства еще до подписания всеобъемлющего мирного договора. Как сообщает Report.az, об этом журналистам сообщил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
"Еще в 2021 году в качестве промежуточного варианта мы предложили, чтобы гармонизация этих принципов могла установить добрососедские отношения между нашими странами", - сказал он.
Он также дал положительный ответ на вопрос, могут ли эти принципы быть согласованы до 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая пройдет в Баку в ноябре.