Քննարկվել են ՀՀ-ի և ՄԱԿ ԵՏՀ հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը
Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Տատյանա Մոլչանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ՄԱԿ կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացման ընթացքին, ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից ներկայացված երրորդ կամավոր ազգային զեկույցին։ Մտքեր են փոխանակվել «2030թ. օրակարգի» նպատակներին հասնելու ուղղությամբ ՄԱԿ ԵՏՀ հետ համագործակցության հնարավորությունների շուրջ, այդ թվում՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգետիկայի, կանաչ տնտեսության, շրջակա միջավայրի, ճանապարհային անվտանգության ապահովման բնագավառներում:
Արարատ Միրզոյանը և Տատյանա Մոլչանը քննարկել են նաև բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում՝ Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի շրջանակներում, փոխգործակցության առաջնահերթությունները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի շուրջ վերջին զարգացումները։

Implementation of joint programs with RA and UNECE was discussed
During his working visit to New York, the RA Minister of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan, met with the United Nations Deputy Secretary General, the Executive Secretary of the European Economic Commission of the United Nations, Tatyana Molchan.
The interlocutors discussed issues related to implementing joint programs with Armenia and UN structures, including the UN European Economic Commission.
Armenia's effective implementation of sustainable development goals and the third voluntary national report presented by the RA Foreign Minister were mentioned. In 2030, thoughts were exchanged about the possibilities of cooperating with the UNECE to achieve the agenda's goals, including transport infrastructure, renewable energy, green economy, environment, and road safety.
Ararat Mirzoyan and Tatiana Molchan also discussed the priorities of cooperation on multilateral platforms, including within the framework of the group of landlocked developing countries.
RA Foreign Minister also presented the latest developments regarding the security situation in the South Caucasus.