Հայաստանը պատրաստ է նպաստել արդյունքներին միտված «Ապագայի Պակտի» ընդունմանը. Միրզոյան
Հուլիսի 15-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՄԱԿ կայուն զարգացման բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական հատվածին։
Նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել ստորև ներկայացված ելույթով.
Ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ Բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական հատվածում:
Այս տարվա ֆորումի թեման չէր կարող ավելի արդիական լինել, քանի որ համաշխարհային հանրությունը բախվում է բազմաթիվ փոխկապակցված մարտահրավերների և ճգնաժամերի՝ փորձելով կատարել կայուն զարգացման նպատակների խոստումը:
2023թ. սեպտեմբերին ընդունված քաղաքական հռչակագիրն ընդգծեց, որ 2030թ. օրակարգը մնում է կայուն զարգացման հասնելու մեր հիմնական ճանապարհային քարտեզը, մինչդեռ կայուն զարգացման նպատակները և դրանց թիրախները միտված են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և հասնել գենդերային հավասարության և բոլոր կանանց ու աղջիկների դերի ամրապնդմանը հասնելուն:
Այնուամենայնիվ, ինչպես ընդգծել է Գլխավոր քարտուղարն իր վերջին զեկույցում, բազմաթիվ համընկնող ճգնաժամերը բացասաբար են ազդել կայուն զարհացման նպատակների իրականացման գլոբալ առաջընթացի վրա՝ բարձրացնելով աղքատության մեջ հայտնված մարդկանց թիվը, թուլացնելով պարենային անվտանգությունը, մեծացնելով անհավասարությունը և ընդլայնելով գենդերային խզումը՝ խոցելի խմբերի վրա հատուկ ազդեցությամբ: Ուժի կիրառումը, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները և էթնիկ զտումները շարունակում են ձևավորել միջազգային հարաբերությունները։
Միջազգային հանրության համերաշխությունն ու արդյունավետ համագործակցությունը վճռորոշ նշանակություն ունեն այս բացասական միտումը փոխելու և ապագա սերունդների համար ավելի ապահով և լավ աշխարհ թողնելու համար: Հավաքականորեն որպես համաշխարհային հանրություն, մենք կարող ենք իրականացնել հավակնոտ և փոխակերպող փոփոխություններ, երբ լինի բավարար քաղաքական կամք և վճռականություն:
Այստեղ կցանկանայի նշել այն հարցապնդումը, թե արդյոք մենք ի վիճակի ենք ոչ միայն մեր ձայնը լսելի դարձնել, այլ նաև օրինակով ցույց տալ, որ նման միտումի փոփոխությունը հնարավոր է:
Հայաստանն այն երկրների թվում էր, որոնք վերջին չորս տարիների ընթացքում ստիպված էին դիմակայել բազմաթիվ ճգնաժամերի: Մինչ մենք փորձում էինք մյուս երկրների նման հաղթահարել համաշխարհային համաճարակը, դրան զուգահեռ լայնածավալ պատերազմը, ագրեսիան Հայաստանի դեմ, Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման և էթնիկ զտումների արդյունքում շուրջ 115.000 հայերի ներհոսքը ՀՀ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման ուղղությամբ մեր գործադրած ջանքերը լուրջ վտանգի տակ դրեցին: Այնուամենայնիվ, անկախ բոլոր մարտահրավերներից, Հայաստանը հավատարիմ մնաց կայուն զարգացման նպատակների խոստմանը և իր ժողովրդի համար իրական փոփոխությունների կյանքի կոչմանը՝ կառուցելով ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտներ, պաշտպանելով մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը, նպաստելով սոցիալական ներառականությանը, գենդերային հավասարությանը և երիտասարդության հնարավորությունների խթանմանը: Մարդը կենտրոնական դեր է խաղում մեր Կառավարության՝ 2030թ. օրակարգի իրականացման ջանքերում:
Ավելի ուշ, օրվա ընթացքում ես կներկայացնեմ Հայաստանի երրորդ կամավոր ազգային զեկույցը, որը կարևոր փորձ է՝ գնահատելու կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու առաջընթացն ու մարտահրավերները՝ միաժամանակ բացահայտելով քաղված դասերը:
Եզրափակելով՝ ես վերահաստատում եմ Հայաստանի հանձնառությունը 2030թ. օրակարգի իրականացմանը և ավելի լավ վերականգնելու ջանքերին՝ ոչ ոքի չթողնելով հետևում: Մինչ մոտենում ենք ապագայի գալիք գագաթաժողովին, Հայաստանը պատրաստ է նպաստել հեռանկարային ապագայի և արդյունքներին միտված «Ապագայի Պակտի» ընդունմանը:

Armenia is ready to contribute to the adoption of the result-oriented "Future Pact". Mirzoyan
On July 15, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan participated in the ministerial segment of the UN high-level political forum on sustainable development in New York.
Minister Mirzoyan delivered the speech presented below.
It is an honor for me to address the ministerial segment of the High Level Political Forum.
The theme of this year's forum could not be more timely, as the global community faces many interrelated challenges and crises as it seeks to fulfill the promise of the Sustainable Development Goals.
The political declaration adopted in September 2023 emphasized that the 2030 Agenda remains our main road map for achieving sustainable development, while the Sustainable Development Goals and their targets aim to protect human rights and achieve gender equality and the empowerment of all women and girls.
However, as highlighted by the Secretary-General in his latest report, multiple overlapping crises have adversely affected global progress towards sustainable development goals by increasing the number of people in poverty, undermining food security, increasing inequality and widening the gender gap, with particular impact on vulnerable groups. The use of force, gross violations of human rights, and ethnic cleansing continue to shape international relations.
The solidarity and effective cooperation of the international community is crucial to reverse this negative trend and leave a safer and better world for future generations. Collectively as a global community, we can deliver ambitious and transformative change when there is sufficient political will and determination.
Here I would like to mention the question whether we are able not only to make our voice heard, but also to show by example that a change in such a trend is possible.
Armenia was among the countries that had to face many crises during the last four years. While we were trying to overcome the global epidemic like other countries, the parallel large-scale war, aggression against Armenia, the influx of around 115,000 Armenians as a result of the blockade and ethnic cleansing in Nagorno Karabakh put our efforts towards the realization of the sustainable development goals of Armenia in serious danger. However, despite all the challenges, Armenia remained committed to the promise of the Sustainable Development Goals and to bringing about real change for its people by building strong democratic institutions, protecting human rights and the rule of law, promoting social inclusion, gender equality and promoting youth opportunities. Man plays a central role in our Government's efforts to implement the 2030 Agenda.
Later in the day, I will present Armenia's third voluntary national report, a significant attempt to assess progress and challenges in achieving the Sustainable Development Goals while identifying lessons learned.
In conclusion, I reaffirm Armenia's commitment to 2030. to the implementation of the agenda and efforts to better rebuild, leaving no one behind. As we approach the upcoming Future Summit, Armenia is ready to contribute to the adoption of a forward-looking and results-oriented Future Pact.