Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Նյու Յորքում
Հուլիսի 15-16-ը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Նյու Յորքում։ Նախարար Միրզոյանը կմասնակցի ՄԱԿ կայուն զարգացման բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական սեգմենտին։
ՀՀ կառավարության անունից նախարար Միրզոյանը կներկայացնի Կայուն զարգացման օրակարգի և նպատակների ու թիրախների իրականացման առաջընթացն ամփոփող իր երրորդ կամավոր ազգային զեկույցը։
Այցի շրջանակներում ծրագրված են նաև երկկողմ հանդիպումներ և հարակից միջոցառումներ։ Նախորդ երկու ազգային զեկույցները ներկայացվել են համապատասխանաբար 2018թ. և 2020թ.։

Ararat Mirzoyan will be in New York on a working visit
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan will be in New York on a working visit on July 15-16. Minister Mirzoyan will participate in the ministerial segment of the UN high-level political forum on sustainable development.
Minister Mirzoyan will present his third voluntary national report summarizing the progress in implementing the Sustainable Development Agenda and its goals and targets on behalf of the RA government.
Bilateral meetings and related events are also planned within the visit's framework. The previous two national reports were presented in 2018 and 2020, respectively.