Վարչապետը վերահաստատել է Մակրոնին պետական այցով Հայաստան հրավերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել,
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և եղբայրական Ֆրանսիայի ժողովրդին Ազգային տոնի՝ Հուլիսի 14-ի կապակցությամբ։
235 տարի առաջ այս օրը համաշխարհային պատմագրության մեջ ամրագրվեց ոչ միայն որպես ազատության, հավասարության և եղբայրության արժեքների գերակայության համար ֆրանսիացի ժողովրդի արդար պայքարի, այլև համամարդկային արժեքների, մարդու իրավունքների և ժողովրդա-վարության հաղթանակի օր։
Ոգեշնչվելով համամարդկային նշանակություն ունեցող այդ բարձր արժեքներից՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված և Ֆրանսիայում ապաստանած բազմաթիվ հայորդիներ ստեղծագործել, արարել և նույնիսկ իրենց կյանքն են նվիրաբերել հանուն Ֆրանսիայի, նրա ազատության և նրա դավանած արժեքների։ Այս համատեքստում ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել Ֆրանսիայում պետական ամենաբարձր մակարդակով հայազգի զավակներին արժանին մատուցելու համար, որոնց թվում էր Դիմադրության շարժման հերոս Միսաք Մանուշյանը, ում աճյունն ընթացիկ տարվա փետրվարին Ձեր որոշմամբ տեղափոխվեց Պանթեոն։
Բարձր ենք գնահատում մեր երկու պետությունների միջև առկա առանձնահատուկ հարաբերությունները, որոնք խարսխված են դարերի փորձությունները հաղթահարած և թրծված անկեղծ բարեկամության, ինչպես նաև քաղաքակրթական ու արժեքային ամուր հիմքերի վրա։ Այդ հարաբերությունների բնույթի և բովանդակության մասին են փաստում բարձրաստիճան քաղաքական սերտ երկխոսությունն ու բոլոր ոլորտներում դինամիկ զարգացող փոխգործակ¬ցությունը՝ հնարավորություն տալով նախանշել մեր պետությունների միջև ռազմավարական համագործակցության զարգացման ուղիները։
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման համար հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու, մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելու ուղղությամբ շարունակական ջանքեր գործադրելու Ձեր վճռական հանձնառության և անմիջական դերակատարության համար:
Օգտվելով առիթից՝ վերահաստատում եմ պետական այցով այս տարվա սեպտեմբերին Հայաստանում Ձեզ հյուրընկալելու իմ հրավերը։
Վերստին շնորհավորելով և Ձեզ հղելով խաղաղության, զարգացման ու բարգավաճման լավագույն մաղթանքներ Ֆրանսիայի միասնականությունը և հերոսական պատմությունը խորհրդանշող տոնական այս օրվա առթիվ՝ խնդրում եմ ընդունել, պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը:

Премьер-министр подтвердил приглашение Макрона с государственным визитом в Армению
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Франции Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника. В сообщении говорится:
«Уважаемый господин президент, дорогой Эммануэль,
От имени армянского народа и от себя лично сердечно поздравляю Вас и братский народ Франции по случаю Национального дня – 14 июля.
235 лет назад этот день был зафиксирован в мировой историографии не только как день справедливой борьбы французского народа за верховенство ценностей свободы, равенства и братства, но и как день победы общечеловеческих ценностей, прав человека. и демократии.
Вдохновленные этими высокими ценностями мирового значения, многие армяне, пережившие Геноцид армян и нашедшие убежище во Франции, творили, создавали и даже жертвовали своей жизнью ради Франции, ее свободы и ее исповедуемых ценностей. В этом контексте хотел бы выразить благодарность за чествование сынов армянского народа на самом высоком государственном уровне во Франции, среди которых был герой Движения Сопротивления Мисак Манушян, чьи останки по вашему решению были перенесены в Пантеон в феврале этого года.
Мы высоко ценим особые отношения между нашими двумя государствами, основанные на искренней дружбе, преодолевшей испытания веков, а также на прочных основах цивилизации и ценностей. Тесный политический диалог на высоком уровне и динамично развивающееся сотрудничество во всех сферах являются свидетельством характера и содержания этих отношений, дают возможность наметить пути развития стратегического сотрудничества между нашими государствами.
Я хотел бы выразить особую благодарность за вашу решительную приверженность и непосредственную роль в поддержке армянского народа в преодолении проблем, стоящих перед Арменией, прилагая постоянные усилия для достижения прочного мира и стабильности в нашем регионе.
Пользуясь случаем, подтверждаю свое приглашение принять Вас в Армении с государственным визитом в сентябре этого года.
Еще раз поздравляя Вас и направляя Вам наилучшие пожелания мира, развития и процветания в этот праздничный день, символизирующий единство и героическую историю Франции, примите, господин Президент, уверения в моем глубочайшем уважении.