ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավարն այցելել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Էրին ՄըՔինը Հայաստան կատարած այցելության շրջանակներում հուլիսի 11-ին այցելել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով։
Ինչպես հայտնում են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից, հանդիպման ընթացքում Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են հանրային կառավարման համակարգում բարեվարքության խթանման, հայտարարագրման և բարեվարքության ուսումնասիրության ինստիտուտների կայացման և զարգացման, կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման համակարգի ներդրման ուղղությամբ իրականացված քայլերը, առաջիկայում ձեռնարկվելիք միջոցառումները, առկա խոչընդոտները և մարտահրավերները: Հանձնաժողովի անդամների կողմից ներկայացվել է նաև կոռուպցիայի կանխարգելման թվային օրակարգը, դրա իրագործման ուղղությամբ անհրաժեշտ նախապայմանները:
Հանձնաժողովի անդամները վերահաստատել են նշված ուղղություններով ԱՄՆ ՄԶԳ «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագրի շրջանակներում շարունակական համատեղ աշխատանքների կարևորությունը:
Երկուստեք հատուկ ընդգծվել է հաղորդակցության և հանրային իրազեկման աշխատանքների կարևորությունը: Քննարկվել են կրթական և հանրային իրազեկման ուղղությամբ համատեղ մեկնարկած ծրագրերի արդյունքները, դրանց հետագա ընթացքի ապահովմանն ուղղված աշխատանքները:
Էրին ՄըՔինը, իր հերթին ողջունելով Հանձնաժողովի կողմից մինչ օրս իրականացրած քայլերը, կարևորել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հանձնառությունը՝ հետագայում ևս նպաստելու կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ինչպես նաև ժողովրդավարության խթանման, պետական հատվածում թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանը բարձրացնելունն ուղղված հետագա քայլերին:

Глава Бюро USAID по Европе и Евразии посетила Комиссию по предотвращению коррупции
Глава Бюро Европы и Евразии USAID Эрин МакКин 11 июля в рамках своего визита в Армению посетила Комиссию по предотвращению коррупции.
Как сообщили в Комиссии по предотвращению коррупции, в ходе заседания члены комиссии представили шаги, предпринятые в направлении создания и развития институтов поощрения хорошего поведения в системе государственного управления, декларирования и расследования делового поведения, реализации системы оценки коррупционных рисков, меры, которые необходимо принять в ближайшем будущем. Члены комиссии также представили цифровую повестку по предотвращению коррупции, необходимые предпосылки для ее реализации.
Члены комиссии подтвердили важность постоянной совместной работы в рамках программы USAID «Благосостояние Армении» в указанных направлениях.
С обеих сторон особо подчеркивалась важность коммуникационной и просветительской деятельности. Обсуждены результаты совместно начатых образовательных и просветительских программ, а также работа, направленная на обеспечение их дальнейшей реализации.
Эрин Маккин, со своей стороны, приветствовала шаги, предпринятые Комиссией на сегодняшний день, подчеркнула приверженность USAID дальнейшей поддержке борьбы с коррупцией, а также дальнейшие шаги, направленные на продвижение демократии, повышение прозрачности и подотчетности в государственном секторе.