Փոխվարչապետերը հանդիպել են ԱՄՆ պատվիրակությանը
Փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանն ու Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար, դեսպան Էրին Մըքիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրականացման ընթացքը՝ անդրադառնալով վերջինիս քաղաքական, տրանսպորտային, էներգետիկ ու այլ բաղադրիչներին: Կարևորվել է ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ իրականացվող՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության տեխնիկատնտեսական իրագործելիության վերլուծությունը: Կողմերը կարծիքներ են նաև փոխանակել կապիտալի շուկայի զարգացման ու առևտրի խթանման հնարավորությունների մասին:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կայուն և արժանապատիվ կենսապայմաններ ապահովելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ջանքերին՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է վերջիններիս բնակարանային ապահովության և զբաղվածության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Այս գործընթացում փոխվարչապետը կարևորել է ԱՄՆ ՄԶԳ հետ համագործակցությունը հատկապես զբաղվածության խթանման ուղղությամբ:
Կողմերը նաև կարծիքներ են փոխանակել հանրային կառավարման բարեփոխումների, թվային վերափոխման, ռազմավարական հաղորդակցության ու աղետների ռիսկի կառավարման ուղղությամբ ձևավորված համագործակցության վերաբերյալ: Շեշտվել է հատկապես կարողությունների զարգացման և ինստիտուտների դիմակայնության բարձրացման կարևորությունը:

The Deputy Prime Ministers met the US delegation
Deputy Prime Ministers Mher Grigoryan and Tigran Khachatryan received the delegation led by Ambassador Erin Miki, Head of the Europe and Eurasia Bureau of the USAID.
At the beginning of the meeting, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan presented the implementation process of the "Crossroads of Peace" initiative, referring to its political, transport, energy, and other components. The technical and economic feasibility analysis of the "Crossroads of Peace" initiative implemented with USAID support was highlighted. The parties also exchanged views on developing the capital market and opportunities for promoting trade.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan presented the works to ensure the housing and employment of forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh, referring to the RA government's efforts to ensure stable and dignified living conditions for them.
In this process, the Deputy Prime Minister emphasized cooperation with USAID, especially regarding employment promotion.
The parties also exchanged views on public administration reforms, digital transformation, strategic communication, and cooperation in disaster risk management. They emphasized the importance of capacity building and increasing institutions' resilience.