Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Սամանթա Փաուերի պատվիրակությանը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի թվային վերափոխման օրակարգը՝ կարևորելով այդ ուղղությամբ Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը: Մասնավորապես՝ շեշտել են թվայնացման կարևորությունը ժողովրդավարության ամրապնդման, մարդկային կապիտալի, տնտեսության և ֆինանսական համակարգի զարգացման, հանրային ինստիտուտների նկատմամբ վստահության ապահովման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում: Անդրադարձ է կատարվել նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ Հայաստանում հանրային ծառայությունների օպտիմալացման, կիբեռանվտանգության ամրապնդման նպատակով օրենսդրական դաշտի բարելավման, ինչպես նաև ամպային տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ տարվող համատեղ աշխատանքներին:
Սամանթա Փաուերը հայտնել է, որ Միջազգային զարգացման գործակալությունը «Ամազոն Վեբ Սերվիսիզ» (Amazon Web Services) կազմակերպության հետ 5 մլն ԱՄՆ դոլարի համագործակցություն է մեկնարկում՝ Հայաստանում ամպային ենթակառուցվածքների ներդրման ու կարողությունների զարգացման նպատակով:
Հանդիպմանը հաջորդել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի հայտարարությունը:

Mher Grigoryan received the delegation of Samantha Power
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan received the delegation led by Samantha Power, head of the International Development Agency of the United States of America.
During the conversation, the parties discussed the digital transformation agenda of Armenia, emphasizing the continuous support of the United States in that direction. In particular, they stressed the importance of digitization in strengthening democracy, developing human capital, the economy, and the financial system, ensuring trust in public institutions, and protecting human rights. Reference was also made to the joint work carried out in the direction of optimization of public services in Armenia, improvement of the legislative framework to strengthen cyber security, and the development of cloud technologies with the support of the US Agency for International Development.
Samantha Power announced that the International Development Agency is launching a $5 million partnership with Amazon Web Services to implement cloud infrastructure and capacity building in Armenia.
The statement of Samantha Power, head of the US Agency for International Development, followed the meeting.