ՀՀ և ԱՄՆ միջև առևտրաշրջանառությունը եռապատկվել է
ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանթա Փաուերը հայտարարել է, թե Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը եռապատկվել է։
«2020թ.-ից այս կողմ ԱՄն-ի Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ավելի քան եռապատկվել է՝ 2023թ դրությամբ 96 մլն դոլարից հասելով 321 մլն դոլարի։ Մենք գիտեն, որ այդ հետագիծը էլ ավելի վեր կարող է բարձրանալ և առևտրաշրջանառության աճը երկու երկրների միջև կարող է արագանալ»,-ասել է նա։
Ըստ Փաուերի. «Մենք շարունակում ենք աջակցել Հայաստանի զարգացմանը, և մենք, իսկապես, օգնությունից անցնում ենք առևտրի։ Ես քիչ առաջ հանդիպեցի վարչապետին, և սա՝ առևտրաշրջանառության ավելացումը ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև կարևորագույն աշխատանքային ուղղություն է նրա համար»:

Глава USAID Саманта Пауэр заявила, что товарооборот между Арменией и США увеличился втрое.
"С 2020 года товарооборот Соединённых Штатов и Армении увеличился более чем в три раза - с 96 миллионов долларов до 321 миллиона долларов по состоянию на 2023 год. Мы знаем, что эта траектория может пойти еще выше и рост товарооборота между двумя странами может ускориться", - сказала она.
По данным Пауэр. " Мы продолжаем поддерживать развитие Армении, и действительно переходим от помощи к торговле. Я недавно встречалась с премьер-министром, и это, увеличение товарооборота между США и Арменией, является для него также важным направлением работы".