ՀՀ և ԱՄՆ միջև առևտրաշրջանառությունը եռապատկվել է
ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանթա Փաուերը հայտարարել է, թե Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը եռապատկվել է։
«2020թ.-ից այս կողմ ԱՄն-ի Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ավելի քան եռապատկվել է՝ 2023թ դրությամբ 96 մլն դոլարից հասելով 321 մլն դոլարի։ Մենք գիտեն, որ այդ հետագիծը էլ ավելի վեր կարող է բարձրանալ և առևտրաշրջանառության աճը երկու երկրների միջև կարող է արագանալ»,-ասել է նա։
Ըստ Փաուերի. «Մենք շարունակում ենք աջակցել Հայաստանի զարգացմանը, և մենք, իսկապես, օգնությունից անցնում ենք առևտրի։ Ես քիչ առաջ հանդիպեցի վարչապետին, և սա՝ առևտրաշրջանառության ավելացումը ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև կարևորագույն աշխատանքային ուղղություն է նրա համար»:

The trade turnover between Armenia and the USA has tripled
USAID head Samantha Power announced that the trade turnover between Armenia and the USA has tripled.
"Since 2020, the trade turnover of the United States of America in Armenia has more than tripled, from 96 million dollars to 321 million dollars as of 2023. We know that this trajectory can go even higher, and the growth of trade turnover between the two countries can accelerate," she said.
According to Power. "We continue to support the development of Armenia, and we are moving from aid to trade. I met the prime minister a little while ago, and increasing the trade turnover between the USA and Armenia is an important work direction for him."