Միրզոյանը մասնակցել է «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» միջոցառմանը
Հուլիսի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին հարակից կազմակերպվող «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» միջոցառմանը:
Միջոցառման շրջանակներում նախարար Միրզոյանը շփումներ է ունեցել ԱՄՆ, Շվեդիայի, Հունաստանի, Բելգիայի, Սլովակիայի, Նիդերլանդների, Չեխիայի, Կանադայի, Չեռնոգորիայի, Բահրեյնի, Վրաստանի և այլ երկրների գործընկերների հետ:
Հայաստանը հանձնառու է խաղաղության և անվտանգության կառուցման հարցերում կանանց դերի առաջմղմանը։ «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» հարցերով ՀՀ երկրորդ ազգային «գործողությունների ծրագիրը» գտնվում է իրականացման փուլում։ Ի թիվս այլ ուղղությունների, այն հասցեագրում է ռազմական ուժերում և ոստիկանական համակարգում, կիբերանվտանգության ծրագրերում և խաղաղապահ առաքելություններում կանանց ներգրավածության ավելացման, կանանց ու աղջիկների սոցիալական ու տնտեսական իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված կանանց իրավունքների պաշտպանության հարցեր։

Mirzoyan participated in the "Women, Peace and Security" event
On July 9, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan participated in the "Women, Peace and Security" event organized in connection with the NATO summit in Washington.
Within the framework of the event, Minister Mirzoyan contacted colleagues from the USA, Sweden, Greece, Belgium, Slovakia, Netherlands, Czech Republic, Canada, Montenegro, Bahrain, Georgia, and other countries.
Armenia is committed to promoting women's role in building peace and security. The second RA national "action plan" on "Women, peace, and security" issues is in the implementation stage. Among other directions, it addresses increasing women's involvement in the military forces and police system, cyber security programs, and peacekeeping missions, protecting women's and girls' social and economic rights, and protecting the rights of women forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.