«Մեր երկրին հարկավոր է նոր Սահմանադրություն». վարչապետ
Այսօր՝ հուլիսի 5-ին նշում ենք Սահմանադրության օրը: Սահմանադրությունն ընդունված է կոչել նաև մայր օրենք կամ հիմնական օրենք: Մայր օրենք կոչում են, որովհետև Սահմանադրություն ունեցող ցանկացած երկրում օրենքները պիտի բխեն հենց նրանից, սնվեն, կերակրվեն Սահմանադրության թեզերից, հայեցակարգերից ու դրույթներից:
Սահմանադրությունը հիմնական օրենք կոչում են, որովհետև ժողովրդապետական կամ ժողովրդավարական երկրներում դա միակ կամ այն քիչ օրենքներից է, որ սովորաբար ընդունվում է համաժողովրդական քվեարկության միջոցով, այսինքն՝ այս պարագայում ժողովուրդն է «կողմ» կամ «դեմ» քվեարկում օրենքին, ժողովուրդն է քվեարկությամբ ընդունում կամ մերժում այդ մայր կամ հիմնական օրենքը՝ Սահմանադրությունը:
Այսպիսի իրավակարգավորումներ են գործում նաև Հայաստանի Հանրապետությունում, այսինքն՝ մեր երկրում քաղաքացիների ամբողջություն ժողովուրդն է հանդես գալիս սահմանադիրի դերում: Ինչո՞ւ է այսպես և ո՞րն է սրա տրամաբանությունը: Սահմանադրություն ընդունելով և Սահմանադրության օգտին քվեարկելով՝ քաղաքացին և քաղաքացիների հավաքականություն ժողովուրդը նախ հայտարարում է, որ ստանձնում է պետություն ունենալու պատասխանատվությունը, պատրաստ է կրել այդ պատասխանատվությունը:
Իսկ բուն Սահմանադրության տեքստում ժողովուրդն արտահայտում է իր պատկերացումը, թե ինչպիսին է պատկերացնում այդ պետությունը, նրա կառավարումը, ինչպիսին պետք է լինի այն ընդհանուր առմամբ և ինչ նախագիծ կյանքի կոչելու վրա ենք աշխատելու բոլորով:
Եվ երրորդ՝ ոչ պակաս կարևոր հանգամանքն այն է, որ քաղաքացիները Սահմանադրության տեքստում պիտի արձանագրեն իրենց հիմնադրած և կառուցած պետության մեջ իրենց ապրելու կանոնները՝ քաղաքացի-պետություն հարաբեությունների, քաղաքացի-օրենք հարաբերությունների, քաղաքացի-քաղաքացի հարաբերությունների, մարդ-մարդ հարաբերությունների, մարդ-բնություն հարաբերությունների կանոնները:
Սահմանադրությունը, ըստ այդմ, քաղաքացիների հավաքական պայմանավորվածությունն է սեփական երկրում ապրելու կանոնների, իրավունքների և պարտականությունների մասին: Ինքնիշխան բառը, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, հենց այստեղից է ծագում: Ինքնիշխանը նա է, ով որոշում է տվյալ երկրում ապրելու կանոնները: Մեր երկրում ժողովուրդն է ինքնիշխան ևայդպես է ոչ միայն դե յուրե, այլև 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո՝ նաև դե ֆակտո: Եվ այս փաստի հետ է, որ խորը սոցիալ-հոգեբանական կոնֆլիկտի մեջ է մեր գործող Սահմանադրությունը:
Բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով ՀՀ քաղաքացին այսօր չի համարում, որ Սահմանադրությունն իր ու իր հարևանի, իր ու իր համայնքի, իր ու իր պետության մյուս բնակիչների հետ ապրելու կանոնների մասին իր պատկերացումն ու պայմանավորվածությունն է արտահայտում: Քաղաքացին համարում է, որ իշխող վերնախավն է այդ տեքստը ստեղծել, հայտարարել դրա ընդունման մասին և, ըստ էության, ներդրել այն Հայաստանում:
Իմ համոզմունքը եղել և մնում է այն, որ սա հիմնարար պրոբլեմ է մեր երկրի համար, և մեր երկրին հարկավոր է նոր Սահմանադրություն, և տվյալ պահին խոսում եմ ոչ այնքան տեքստային նորության, որքան դրա ստեղծման և ընդունման մեթոդի նորության մասին: Մեզ պետք է նոր Սահմանադրություն, որը ժողովուրդը համարի իր ստեղծածը, իր ընդունածը, համարի, որ այն, ինչ նրանում գրված է՝ իր պատկերացումն է իր ստեղծած պետության և այդ պետության մեջ մարդկանց, քաղաքացիների հարաբերությունների մասին:
Մեզ պետք է Սահմանադրություն, որն օրգանական կապով կապված է սահմանադիրի՝ ժողովրդի հետ:
Այս թեման հիմա շատ է շահարկվում թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին դաշտում: Բայց մենք անշեղորեն պիտի շարունակենք մեր պետությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, ուժեղացնելու, ինստիտուցիոնալ, հոգեբանական ու ֆիզիկական առումով նրան անխոցելի դարձնելու մեր ճանապարհը: Սա դժվար, բայց պատվաբեր ճանապարհ է ու մենք ընթանում ենք ճիշտ ճանապարհով, բայց այդ ճանապարհն անցնելու համար մեզ պետք է կենտրոնանալ մի կոնկրետ խնդրի՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը սպասարկելու վրա, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը ինքնիշխանի, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի շահն է, Իրական Հայաստանում ապրող իրական մարդկանց շահը, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունը ստեղծել են որպես գործիք իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում իրենց ազատությունը, բարեկեցությունը, երջանկությունը, անվտանգությունն ապահովելու համար, արդար միջավայր ձևավորելու համար և մենք չպետք է շեղվենք այս նպատակից:

Prime Minister Nikol Pashinyan's message on the occasion of RA Constitution Day.
Today, July 5, we celebrate the Constitution Day. The Constitution is also called the mother law or basic law. They call it mother law, because in any country with a Constitution, the laws must derive from it, be nourished, nourished by the theses, concepts and provisions of the Constitution.
The constitution is called the basic law because in democratic or democratic countries it is the only or one of the few laws that is usually adopted by popular vote, that is, in this case, the people vote "for" or "against" the law, the people accept or reject it by voting. the parent or fundamental law, the Constitution.
Such legal regulations also operate in the Republic of Armenia, that is, in our country, the people as a whole act as the constitution maker. Why is this and what is the logic behind this? By adopting the Constitution and voting in favor of the Constitution, the citizen and the collective of citizens, the people, first declare that they assume the responsibility of having a state and are ready to bear that responsibility.
And in the text of the Constitution itself, the people express their idea of ​​how they imagine that state, its governance, what it should be like in general and what project we will all work on implementing.
And the third, no less important circumstance is that citizens must record in the text of the Constitution the rules of their living in the state they founded and built: citizen-state relations, citizen-law relations, citizen-citizen relations, human-human relations, human-nature relations the rules.
Accordingly, the constitution is the collective agreement of citizens about the rules, rights and responsibilities of living in their own country. The word sovereign, dear citizens of the Republic of Armenia, originates from here. The sovereign is the one who decides the rules for living in a given country. In our country, the people are sovereign and it is so not only de jure, but also de facto after the People's non-violent velvet revolution of 2018. And it is with this fact that our current Constitution is in deep socio-psychological conflict.
Due to the circumstances known to all of us, the RA citizen today does not consider that the Constitution expresses his understanding and agreement about the rules of living with him and his neighbor, his community, himself and the other residents of his state. The citizen believes that the ruling elite created that text, announced its acceptance and, in fact, introduced it in Armenia.
My belief was and remains that this is a fundamental problem for our country, and our country needs a new Constitution, and at the moment I am talking not so much about the new text, but about the new method of its creation and adoption. We need a new Constitution, which the people consider to be what they created, what they accepted, what is written in it is their idea of ​​the state they created and the relations between people and citizens in that state.
We need a Constitution that is organically connected with the constitution maker, the people.
This topic is now much debated both internally and externally. But we must steadily continue on our way to strengthen our state, the Republic of Armenia, and make it invulnerable institutionally, psychologically and physically. This is a difficult but honorable path and we are on the right path, but in order to pass that path we need to focus on a specific problem, serving the state interest of the Republic of Armenia, because the state interest of the Republic of Armenia is the interest of the sovereign, that is, the people of the Republic of Armenia. The interest of the real people living in Armenia, who created the Republic of Armenia as a tool to ensure their freedom, well-being, happiness, security in its internationally recognized territory, to create a fair environment, and we must not deviate from this goal.