«Մեր Սահմանադրությունը բազում խոչընդոտներ, փոփոխություններ ու նաև ոտնձգություններ է հաղթահարել». նախագահ
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ.
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ:
Պետականությունների ստեղծման և ամրության հիմնաքարային դրույթները շատ չեն և հաճախ հանգում են Անկախության հռչակմանն ու Սահմանադրության ընդունմանը: Այս տեսանկյունից, ինչպես 1991 սեպտեմբերի 21-ի Անկախության, այնպես էլ 1995 թվականի հուլիսի 5-ի Սահմանադրական հանրաքվեները Հայաստանի ժողովրդի՝ անկախ ինքնիշխան, սոցիալական ու զարգացող պետություն ունենալու հավաքական կամքի արտահայտություններն էին:
Մեր Սահմանադրությունն անցած շուրջ երեք տասնամյակի ընթացքում բազում խոչընդոտներ, փոփոխություններ ու նաև ոտնձգություններ է հաղթահարել և հենց այստեղ է կայանում նաև Սահմանադրության էությունը, որովհետև այն նորմերի կամ սահմանումների, ձևակերպումների և հայտարարությունների համահավաք փաստաթուղթ չէ, այլ պետություն-հասարակություն-քաղաքացի հարաբերությունների ներդաշնակության և համակեցության գրված ու չգրված կանոնները երաշխավորող Մայր օրենք:
Միևնույն ժամանակ Սահմանադրությունը մեկանգամյա ամրագրման հռչակագիր չէ, այլ ճկուն ու բազմաբովանդակ գործիք, որը հավասարակշռում է իշխանության թևերի, երկրում իրականացվող բարեփոխումների, ընթացիկ զարգացումների, հասարակական և քաղաքական անցուդարձի՝ ինչպես ընդունված է ասել, սահմանադրական հունի մեջ մնալը:
Այս առումով Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիները, և մասնավորապես պետական պաշտոնյաներն իրենց գործունեության մեջ պետք է ելակետ ունենան հենց սահմանադրականության գաղափարը, որը հանդես է գալիս որպես կողմնորոշիչ, որպես ուղեցույց՝ մեր իղձերի ու երազանքների Հայաստանը կերտելու ճանապարհին:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս մեր պետականության կարևորագույն տոնի կապակցությամբ, մաղթում տոկունություն և ամրություն, Հայաստանի Հանրապետությանը զարգացում, հզորություն և բարգավաճում»:

«Наша Конституция преодолела множество препятствий, изменений, а также посягательств». Президент
Основополагающих положений, касающихся создания и укрепления государств, немного, и они часто приводят к провозглашению независимости и принятию Конституции. С этой точки зрения, как референдум о независимости 21 сентября 1991 года, так и конституционный референдум 5 июля 1995 года были выражением коллективной воли армянского народа иметь независимое, суверенное, социальное и развивающееся государство.
За последние три десятилетия наша Конституция преодолела множество препятствий, изменений, а также посягательств, и в этом заключается суть Конституции, ведь она не является коллективным документом норм или определений, формулировок и заявлений, а написана для гармонии и сосуществования отношений государство-общество-гражданин, гарантирующий неписаные правила.
При этом Конституция – это не декларация разового исправления, а гибкий и многосодержательный инструмент, уравновешивающий крылья власти, проводимые в стране реформы, текущие события, социально-политический переход, как принято говорить, оставаясь в конституционном русле.
В этом смысле все граждане Республики Армения, и в особенности государственные чиновники, должны иметь отправной точкой в ​​своей деятельности саму идею конституционности, которая выступает ориентиром, руководством на пути к построению Армении нашей мечты и стремлений.
Еще раз поздравляю всех нас с самым главным праздником нашей государственности, желаю Республике Армения выносливости и силы, развития, мощи и процветания».