Կանադան բարձր է գնահատում տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված ՀՀ ջանքերը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Կանադայի դեսպան Էնդրյու Թըրներին: Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին ազգային տոնի կապակցությամբ և խնդրել է իր ջերմ բարեմաղթանքները փոխանցել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին, Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Մերի Սայմոնին և Կանադայի բարեկամ ժողովրդին:
Նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ամիսներ առաջ Հայաստանում Կանադայի նստավայր դեսպանության բացումով արձանագրվեց երկկողմ հարաբերությունների խորացում և տարբեր բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնում:
«Համոզված եմ՝ մեր երկրում ծավալած Ձեր գործունեությունն իր նպաստն է բերում ոչ միայն մեր հարաբերությունների առավել զարգացման գործին, այլ նաև հնարավորություն է ընձեռում իրական պատկերացում կազմել այստեղ տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին»,- ասել է նախագահը:
Վահագն Խաչատուրյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել այն աջակցության համար, որ Կանադան ցուցաբերել է Հայաստանին, և դժվարին ժամանակահատվածում կանգնել է Հայաստանի կողքին` արտահայտելով իր համերաշխությունը: Այդ համատեքստում առանձնակի ընդգծվել է Կանադայի ներգրավվածությունը ԵՄ դիտորդական առաքելության կազմում, որն արժեքավոր ներդրում է տարածաշրջանի անվտանգության և խաղաղության ամրապնդման համար:
Դեսպան Էնդրյու Թըրները շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և բարեմաղթանքների համար: «Մենք մեծապես զգացված ենք այն վերաբերմունքից, որ ստանում ենք Հայաստանում Կանադայի դեսպանության բացման պահից, որն իրականացվեց հոկտեմբերին արտգործնախարար Ժոլիի մասնակցությամբ: Մեծապես ոգևորված ենք, որ այսօր արդեն տեղում՝ դեսպանության միջոցով հնարավորություն ունենք աշխատել տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման ուղղությամբ»,- մասնավորապես ասել է դեսպանը:
Էնդրյու Թըրներ նշել է, որ Կանադան բարձր է գնահատում Հայաստանի շարունակական ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, և այս առնչությամբ կշարունակի իր օժանդակությունը: Նա նաև հայտնել է Կանադայի պատրաստակամությունը շարունակել աջակցել ՀՀ ղեկավարությանը՝ երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարբեր բնագավառներում հայ-կանադական փոխշահավետ համագործակցությունը խթանելու և առավել խորացնելու շուրջ:

Canada highly appreciates RA's efforts towards peace in the region.
The President of the Republic of Armenia, Vahagn Khachaturyan, received Canadian Ambassador to Armenia Andrew Turner. Khachaturyan congratulated the ambassador on the national holiday and asked to convey his warm wishes to Canadian Prime Minister Justin Trudeau, Canadian Governor General Mary Simon, and the friendly people of Canada.
The President expressed his belief that opening the Canadian embassy in Armenia months ago deepened bilateral relations and expanded mutually beneficial cooperation in various fields.
"I am sure that your activities in our country will not only contribute to the further development of our relations but also provide an opportunity to gain a real understanding of the events taking place here," the President said.
Vahagn Khachaturyan also expressed solidarity with Canada for its support of Armenia during a difficult period. In that context, Canada's involvement in the EU observation mission, a valuable contribution to strengthening regional security and peace, was particularly emphasized.
Ambassador Andrew Turner thanked for the warm welcome and good wishes."We are deeply moved by the attitude we have received since the opening of the Canadian Embassy in Armenia, which was held in October with the participation of Foreign Minister Joly. We are very excited that today, we are already on the ground, through the embassy, ​​and we have the opportunity to work in the direction of deepening cooperation in various fields," the ambassador said in particular.
Andrew Turner noted that Canada highly appreciates Armenia's continuous efforts to achieve peace and stability in the region and will continue to provide assistance in this regard. He also expressed Canada's willingness to continue supporting the RA leadership in strengthening democracy.
The interlocutors exchanged ideas on promoting and deepening mutually beneficial Armenian-Canadian cooperation in various fields.