Կանադան բարձր է գնահատում տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված ՀՀ ջանքերը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Կանադայի դեսպան Էնդրյու Թըրներին: Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին ազգային տոնի կապակցությամբ և խնդրել է իր ջերմ բարեմաղթանքները փոխանցել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին, Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Մերի Սայմոնին և Կանադայի բարեկամ ժողովրդին:
Նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ամիսներ առաջ Հայաստանում Կանադայի նստավայր դեսպանության բացումով արձանագրվեց երկկողմ հարաբերությունների խորացում և տարբեր բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնում:
«Համոզված եմ՝ մեր երկրում ծավալած Ձեր գործունեությունն իր նպաստն է բերում ոչ միայն մեր հարաբերությունների առավել զարգացման գործին, այլ նաև հնարավորություն է ընձեռում իրական պատկերացում կազմել այստեղ տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին»,- ասել է նախագահը:
Վահագն Խաչատուրյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել այն աջակցության համար, որ Կանադան ցուցաբերել է Հայաստանին, և դժվարին ժամանակահատվածում կանգնել է Հայաստանի կողքին` արտահայտելով իր համերաշխությունը: Այդ համատեքստում առանձնակի ընդգծվել է Կանադայի ներգրավվածությունը ԵՄ դիտորդական առաքելության կազմում, որն արժեքավոր ներդրում է տարածաշրջանի անվտանգության և խաղաղության ամրապնդման համար:
Դեսպան Էնդրյու Թըրները շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և բարեմաղթանքների համար: «Մենք մեծապես զգացված ենք այն վերաբերմունքից, որ ստանում ենք Հայաստանում Կանադայի դեսպանության բացման պահից, որն իրականացվեց հոկտեմբերին արտգործնախարար Ժոլիի մասնակցությամբ: Մեծապես ոգևորված ենք, որ այսօր արդեն տեղում՝ դեսպանության միջոցով հնարավորություն ունենք աշխատել տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման ուղղությամբ»,- մասնավորապես ասել է դեսպանը:
Էնդրյու Թըրներ նշել է, որ Կանադան բարձր է գնահատում Հայաստանի շարունակական ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, և այս առնչությամբ կշարունակի իր օժանդակությունը: Նա նաև հայտնել է Կանադայի պատրաստակամությունը շարունակել աջակցել ՀՀ ղեկավարությանը՝ երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարբեր բնագավառներում հայ-կանադական փոխշահավետ համագործակցությունը խթանելու և առավել խորացնելու շուրջ:

Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял посла Канады в Армении Эндрю Тернера. Хачатурян поздравил посла с национальным праздником и попросил передать его теплые пожелания премьер-министру Канады Джастину Трюдо, генерал-губернатору Канады Мэри Саймон и дружественному народу Канады.
Президент выразил уверенность, что открытие посольства Канады в Армении несколько месяцев назад ознаменовало углубление двусторонних отношений и расширение взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
"Уверен, что ваша деятельность в нашей стране способствует не только дальнейшему развитию наших отношений, но и дает возможность получить реальное понимание происходящих здесь событий", - сказал президент.
Ваагн Хачатурян также поблагодарил за поддержку, которую Канада оказала Армении и поддержала Армению в трудный период, выразив свою солидарность. В этом контексте было особо подчеркнуто участие Канады в миссии наблюдателей ЕС, которая является ценным вкладом в укрепление безопасности и мира в регионе.
Посол Эндрю Тернер поблагодарил за теплый прием и добрые пожелания. "Мы глубоко тронуты отношением, которое мы получили после открытия посольства Канады в Армении, которое состоялось в октябре с участием министра иностранных дел Жоли. Мы очень рады, что сегодня уже на местах, через посольство, мы имеем возможность работать в направлении углубления сотрудничества в различных сферах", - сказал, в частности, посол.
Эндрю Тернер отметил, что Канада высоко ценит постоянные усилия Армении, направленные на мир и стабильность в регионе, и продолжит оказывать помощь в этом направлении. Он также выразил готовность Канады продолжать поддерживать руководство РА в шагах, направленных на укрепление демократии в стране.
Собеседники обменялись идеями по развитию и углублению взаимовыгодного армяно-канадского сотрудничества в различных сферах.