«Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ դերը մեր տարածաշրջանում». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ Անկախության օրվա առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո նախագահ Բայդեն,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ժողովրդին` Անկախության օրվա առթիվ։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ստեղծման հիմքում դրված ազատության, արդարության և ժողովրդավարության համընդհանուր արժեքները, ինչպես նաև Անկախության հռչակագրում արտացոլված գաղափարները շարունակում են ոգեշնչման և քաջալերանքի աղբյուր լինել ողջ աշխարհում:
Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բազմաշերտ և սերտ կապերը, վերջին տարիներին համագործակցության զգալի աճն ու զարգացումը, նոր ոլորտների ընդգրկումը երկկողմ օրակարգում ընդգծում են մեր գործընկերության ամրությունը՝ հիմնված ժողովրդավարական սկզբունքների, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա:
Ուրախ եմ արձանագրելու, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների, տնտեսական և էներգետիկ դիմակայունության խթանման, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, անվտանգային համագործակցության և այլ ոլորտներում մեր փոխգործակցության հետագա ընդլայնման հանձնառությունն արտացոլվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական երկխոսությունը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու տեսլականում:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Նահանգների դերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացում և խորապես գնահատում է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, անկախությանը, ժողովրդավարությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անխախտելիությանը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին և վստահություն հայտնել, որ մեր շարունակական ու ամրապնդվող գործընկերությունն այս կարևորագույն ժամանակաշրջանում կնպաստի խաղաղ և ավելի բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը` մեր երկու երկրների և տարածաշրջանի համար:
Կրկին շնորհավորելով Անկախության օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ և ԱՄՆ-ի բարեկամ ժողովրդին խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական առաջընթաց»:

"Armenia greatly values ​​the role of the US in our region." Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated the President of the United States of America, Joe Biden, on Independence Day. It is said in the congratulatory message:
"Dear President Biden,
On behalf of the Government of the Republic of Armenia and myself, I warmly congratulate you and the United States of America people on Independence Day.
The universal values ​​of freedom, justice, and democracy that founded the United States of America and the ideals reflected in the Declaration of Independence continue to inspire and encourage worldwide.
The multi-layered and close ties between Armenia and the United States, the significant growth and development of cooperation in recent years, and the inclusion of new areas in the bilateral agenda emphasize the strength of our partnership based on democratic principles, the rule of law, and the protection of human rights.
I am happy to record that the commitment to further expanding our cooperation in democratic reforms, promotion of economic and energy resilience, justice, fight against corruption, security cooperation, and other fields was reflected in the vision of raising the strategic dialogue between Armenia and the USA to the level of strategic partnership.
Armenia greatly values ​​the role of the United States in the peace-building process in our region and deeply appreciates the US support for the sovereignty, independence, democracy, territorial integrity, and inviolability of the Republic of Armenia's borders in accordance with the 1991 Alma-Ata Declaration.
I want to take this opportunity to reaffirm Armenia's commitment to the peace agenda and express confidence that our continued and strengthening partnership at this critical time will contribute to building a peaceful and more prosperous future for our two countries and the region.
I congratulate you again on Independence Day and wish you and the friendly people of the USA peace, prosperity, and continued progress."