«Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ դերը մեր տարածաշրջանում». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ Անկախության օրվա առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո նախագահ Բայդեն,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ժողովրդին` Անկախության օրվա առթիվ։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ստեղծման հիմքում դրված ազատության, արդարության և ժողովրդավարության համընդհանուր արժեքները, ինչպես նաև Անկախության հռչակագրում արտացոլված գաղափարները շարունակում են ոգեշնչման և քաջալերանքի աղբյուր լինել ողջ աշխարհում:
Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բազմաշերտ և սերտ կապերը, վերջին տարիներին համագործակցության զգալի աճն ու զարգացումը, նոր ոլորտների ընդգրկումը երկկողմ օրակարգում ընդգծում են մեր գործընկերության ամրությունը՝ հիմնված ժողովրդավարական սկզբունքների, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա:
Ուրախ եմ արձանագրելու, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների, տնտեսական և էներգետիկ դիմակայունության խթանման, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, անվտանգային համագործակցության և այլ ոլորտներում մեր փոխգործակցության հետագա ընդլայնման հանձնառությունն արտացոլվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական երկխոսությունը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու տեսլականում:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Նահանգների դերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացում և խորապես գնահատում է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, անկախությանը, ժողովրդավարությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անխախտելիությանը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին և վստահություն հայտնել, որ մեր շարունակական ու ամրապնդվող գործընկերությունն այս կարևորագույն ժամանակաշրջանում կնպաստի խաղաղ և ավելի բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը` մեր երկու երկրների և տարածաշրջանի համար:
Կրկին շնորհավորելով Անկախության օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ և ԱՄՆ-ի բարեկամ ժողովրդին խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական առաջընթաց»:

«Армения очень ценит роль США в нашем регионе». Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Соединенных Штатов Америки Джо Байдену по случаю Дня независимости. В поздравлении сказано:
«Уважаемый президент Байден,
От имени правительства Республики Армения и от себя лично сердечно поздравляю вас и народ Соединенных Штатов Америки с Днем независимости.
Всеобщие ценности свободы, справедливости и демократии, которые лежат в основе создания Соединенных Штатов Америки, а также отраженные в Декларации независимости идеалы продолжают оставаться источником вдохновения и воодушевления во всем мире..
Многоплановые и тесные связи между Арменией и США, значительный рост и развитие сотрудничества в последние годы, включение новых направлений в двустороннюю повестку дня подчеркивают силу нашего партнерства, основанного на демократических принципах, верховенстве закона и защите прав человека.
Я рад констатировать, что приверженность дальнейшему расширению нашего сотрудничества в области демократических реформ, продвижения экономической и энергетической устойчивости, правосудия, борьбы с коррупцией, сотрудничества в сфере безопасности и других областях нашла отражение в видении повышения стратегического диалога между Арменией и США на уровень стратегического партнерства.
Армения придает важность роли США в процессе установления мира в нашем регионе и глубоко ценит поддержку США суверенитету, независимости, демократии, территориальной целостности и нерушимости границ Республики Армения в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года.
Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы подтвердить приверженность Армении мирной программе и выразить уверенность, что наше продолжающееся и укрепляющееся партнерство в это критическое время будет способствовать построению мирного и более процветающего будущего для наших двух стран и региона.
Еще раз поздравляя вас с Днем независимости, желаю вам и дружественному народу США мира, процветания и дальнейшего прогресса».