«Ականատես ենք լինում ՀՀ և Վրաստանի ռազմավարական գործընկերության զարգացմանը»․ Միրզոյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վրաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև խորհրդարանի առաջին փոխնախագահ, Հայաստանի հետ խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Գեորգի Վոլսկին։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է. «Հայ-վրացական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, բայց այսօր, այս փուլում մենք ականատես ենք լինում երկու ինքնիշխան պետությունների միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացմանը, և ես լիալույս եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կհասնենք նոր՝ շոշափելի արդյունքների՝ ի շահ մեր ժողովուրդների, ի շահ տարածաշրջանում բարեկեցության»։
Խորացող բարձր մակարդակի երկխոսությանը զուգահեռ Արարատ Միրզոյանը և Շալվա Պապուաշվիլին անդրադարձ են կատարել տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ տնտեսության, մշակույթի, մարդկանց միջև շփումների խթանման ուղղությամբ սերտ համագործակցության հետագա զարգացմանը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցության դերը:
Մտքեր են փոխանակվել Եվրոպական միության հետ համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ։ Անդրադառնալով տարածաշրջանային կայունության հարցերին՝ նախարար Միրզոյանը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում զարգացումները՝ սահմանազատման և խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացները։
Արևելքի և արևմուտքի, հյուսիսի և հարավի միջև կամուրջ լինելու հնարավորության շեշտադրմամբ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչման կարևորությունը, ինչը կարող է նաև մեծապես ավելացնել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության կառուցման հեռանկարները։ Հանդիպման ավարտին նախարար Միրզոյանը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում։

Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в рамках своего официального визита в Грузию встретился со спикером парламента Грузии Шалвой Папуашвили. Во встрече также принял участие первый вице-спикер парламента, руководитель парламентской группы дружбы с Арменией Георгий Вольский.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с двусторонней повесткой дня и региональными событиями. Министр иностранных дел РА подчеркнул: «Армяно-грузинская дружба имеет многовековую историю, но сегодня, на данном этапе, мы являемся свидетелями развития стратегического партнерства между двумя суверенными государствами, и я уверен, что совместными усилиями мы добьемся новых, ощутимых результатов на благо наших народов, на благо регионального благополучия».
Параллельно с углублением диалога на высоком уровне Арарат Мирзоян и Шалва Папуашвили обсудили дальнейшее развитие тесного сотрудничества в различных сферах, включая экономику, культуру, содействие контактам между людьми. В этом контексте также была подчеркнута роль парламентской дипломатии, в том числе активного взаимодействия межпарламентских дружественных групп.
Состоялся обмен мыслями по вопросам, связанным с сотрудничеством с Европейским Союзом. Касаясь вопросов региональной стабильности, министр Мирзоян представил спикеру парламента Грузии развитие событий в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, процессы делимитации границ и подписания мирного договора.
Подчеркнув возможность стать мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом, министр иностранных дел РА подчеркнул важность реализации проекта "Перекресток мира", который может значительно повысить перспективы устойчивого миростроительства на Южном Кавказе. В конце встречи министр Мирзоян сделал запись в книге почетных гостей.