«Փոխկապակցվածությունը կլինի ՀՀ նախագահության առաջնահերթությունների առանցքում»․ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմենսկու հետ: Հանդիպումը կայացել է Հայաստանի կողմից հուլիսի 1-ին ՍԾՏՀԿ նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ ՍԾՏՀԿ ԳՔ՝ Երևան այցի շրջանակներում:
Զրուցակիցները քննարկել են ՍԾՏՀԿ հետ ՀՀ համագործակցությանը, կազմակերպությունում ՀՀ նախագահության առաջնահերթություններին, ինչպես նաև տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Հանդիպման մեկնարկին նախարար Միրզոյանն ընդգծել է.
«Ձեր այցը լավ հնարավորություն է մտքեր փոխանակել այն մասին, թե ինչպես կարող ենք լավագույնս կյանքի կոչել և Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի՝ այսօր մեկնարկող նախագահության նպատակները: Մենք հավատացած ենք, որ փոխկապակցվածությունը և մեր կազմակերպության շրջանակներում, անդամ երկրների միջև համագործակցությունը ոչ միայն մեծապես, շոշափելիորեն կնպաստի կայուն տնտեսական զարգացմանը, բայց նաև դա կդառնա նաև ավելի լայն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության կառուցման կարևոր գործոն:
Ուստի, փոխկապակցվածությունը կլինի մեր նախագահության առաջնահերթությունների առանցքում: Հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է Հարավային Կովկասին, տրանսպորտային կապուղիների բացումն, իհարկե, ոչ միայն մեծապես կնպաստի խաղաղությանն ու անվտանգությանը, տնտեսական համագործակցությանը, այլ նաև կօգնի մեր՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին ավելի լավ կապվել համաշխարհային ցանցին, և այստեղ մենք մեծապես հույս ենք դնում նախագահության և ՍԾՏՀԿ մշտական քարտուղարության միջև համագործակցության վրա:
Իհարկե, փոխկապակցվածությունը միակ ոլորտը չէ. մենք համագործակցել ենք նաև այլ ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը և այլն, և դա կշարունակենք անել նաև ապագայում»,- նշել է Միրզոյանը։

"Interconnection will be at the core of the priorities of the RA presidency." Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the General Secretary of the Black Sea Economic Cooperation Organization, Lazar Comanescu, on July 1, the occasion of Armenia's assumption of the chairmanship of the BSECO, within the framework of the SG's visit to Yerevan.
The interlocutors discussed issues related to RA's cooperation with the BSECO, the priorities of the RA presidency in the organization, and regional economic cooperation. Minister Mirzoyan emphasized this at the beginning of the meeting.
"Your visit is an excellent opportunity to exchange ideas about how we can best implement the goals of Armenia's presidency in the Black Sea Economic Cooperation Organization, which starts today. Interconnectedness and cooperation within our organization among member countries will not only significantly and tangibly contribute to sustainable economic development. Still, they will also become essential in building peace and stability in the broader region.
Therefore, connectivity will be at the core of our presidency's priorities. Especially when it comes to the South Caucasus, the opening of transport channels, of course, will not only greatly contribute to peace and security and economic cooperation but also help our South Caucasus region better connect to the global network. Here, we greatly count on the presidency and the BSECO for cooperation between the permanent secretariat.
Of course, connectivity is not the only area. We have also cooperated in other fields, such as information technologies, tourism, etc., and we will continue to do so in the future," Mirzoyan noted.