«Եթե չլինեինք ժողովրդավար երկիր, անկախ պետություն չէինք ունենա». վարչապետ
«Այսօր էլ մենք ունենք քաղաքական կամք՝ այդ բարեփոխումները շարունակելու: Բայց մենք կտեսնենք, որ 2018-2019 թթ. փոփոխությունների այդ մեծ տեմպը մի իքս պահի դանդաղեց, նվազեց, և հիմա անբավարարվածության զգացումն այդ փոփոխությունների օրակարգի, բարեփոխումների օրակարգի իրականացումից ավելի շատ է, քան բավարարվածությունը»,- նշել է նա՝ հավելելով, թե միայն ցանկությունը բավարար չէ։
«Ընդհակառակը, այդ ցանկությունն ավելի մեծ է, որովհետև մենք տեսնում ենք ժողովրդավարության օգուտները, այդ թվում՝ հետևյալ տրամաբանությամբ, որ ժողովրդավարությունն ի վերջո պետության և հանրության դիմադրողականությունը մեծացնում է»,- ասաց նա:
Ըստ վարչապետի միշտ ասվում է, թե Հայաստանը դժվար ժամանակներ է ապրում, ինչը ճիշտ է, բայց չեն հարցնում՝ այդ դժվար ժամանակների միջով ինչպես և ինչի շնորհիվ է անցնում ՀՀ-ն:
«Իմ համոզմունքն այն է, որ ժողովրդավարության, միայն ու միայն ժողովրդավարության, որովհետև եթե մենք չլինեինք ժողովրդավարական երկիր, ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ այսօր մենք ՀՀ՝ որպես անկախ պետություն, չէինք ունենա: Բայց, հետևաբար, մենք պետք է արձանագրենք նաև, որ այն, ինչ հնարավոր էր անել քաղաքական կամքի շնորհիվ (մենք բոլորով անկեղծ ուզում ենք՝ դա տեղի ունենա), դա արդեն տեղի է ունեցել և ավարտվել է, և մեզ պետք են արդեն ինստիտուցիոնալ լուծումներ»,- նշել է նա։

"If we were not a democratic country, we would not have an independent state." prime minister
"Even today, we have the political will to continue these reforms. But we will see that the great pace of changes in 2018-2019 slowed down, decreased, and now the feeling of dissatisfaction with implementing the agenda of these changes and reforms is more than satisfaction," he noted, adding that only the desire is enough. No.
"On the contrary, that desire is greater because we see the benefits of democracy, including the logic that democracy ultimately increases the resistance of the state and society," he said.
According to the Prime Minister, it is always said that Armenia is going through difficult times, which is true, but they do not ask how and thanks to which Armenia is going through these difficult times.
"I believe that democracy is only democracy because if we were not a democratic country, I assure you that today, we would not have RA as an independent state. But therefore, we must also record that what could be done due to political will (we all sincerely want it to happen) has already happened and is over. We need institutional solutions already." - he noted.