«ԵՄ-ը որքանո՞վ է պատրաստ, այդ հարցի պատասխանը ես չեմ կարող տալ». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվե անելու՝ չորս կուսակցությունների առաջարկին։
Նա հիշեցրել է ԵԽԽՎ ամբիոնից արած հայտարարությունը՝ ՀՀ-ն պատրաստ է ԵՄ-ին լինել մոտիկ այնքան, որքան ԵՄ-ը հնարավոր կհամարի։ Նա նշել է, որ եթե մտածեր, թե Հայաստանի ժողովուրդն այդ գաղափարին չի աջակցում, նման հայտարարություն չէր անի. «Խնդիրն ինչո՞ւմ է՝ անել հանրաքվե՝ պարզելու ժողովրդի կարծի՞քը։ Կներեք, բայց ես, որպես պաշտոնյա, որ իրավասու է ներկայացնել ժողովրդին, գիտեմ ժողովրդի կարծիքը»։
Նա խոսել է հանրաքվե անել-չանելու նպատակահարմարության մասին։ Ըստ վարչապետի՝ քարոզարշավին ժողովուրդը կոնկրետ քայլերի ու ժամկետների վերաբերյալ հարցեր է տալու, նաև հարցնելու է՝ ԵՄ-ը պատրա՞ստ է արդյոք դրան. «Հիմա ԵՄ-ը որքանո՞վ է պատրաստ։ Այդ հարցի պատասխանը ես կարո՞ղ եմ տալ այսօր։ Ոչ, չեմ կարող, որովհետև այսօր ԵՄ-ում էլ են տեղի ունենում պրոցեսներ, որը մենք պետք է գնահատենք։ ԵՄ-ում ընտրություններ են տեղի ունենում, որոնց արդյունքները առնվազն որոշակի հարցեր են առաջացնում։ Մենք հնարավոր բարձր ձևով հայտարարել ենք ԵՄ-ին մերձենալու մեր քաղաքական կամի մասին»,- ասել է նա։

"How ready is the EU? I cannot answer that question." prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan mentioned four parties' proposal to hold a referendum on Armenia's membership in the EU.
He recalled the statement made by the PACE chair: RA is ready to be as close to the EU as the EU considers possible. He noted that if he thought that the people of Armenia did not support that idea, he would not have made such a statement. "What is the problem with holding a referendum to find out the opinion of the people?" I'm sorry, but I, as an official authorized to represent the people, know the people's opinion."
He spoke about the advisability of holding a referendum or not. According to the Prime Minister, the people will ask questions about the specific steps and dates of the campaign and whether the EU is ready for it. "How ready is the EU now?" Can I answer that question today? No, I can't because processes are taking place in the EU today, which we have to evaluate. Elections are taking place in the EU, the results of which raise at least some questions. We have announced in the highest possible way about our political will to get closer to the EU," he said.