Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բոսնիա և Հերցեգովինայի ԱԳ նախարարի հետ
Հունիսի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բոսնիա և Հերցեգովինայի ԱԳ նախարար Էլմեդին Կոնակովիչի հետ։
Քննարկվել են երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային հարցեր։
Երկու երկրների ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են քաղաքական երկխոսության ընդլայնման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին՝ ընդգծելով դրանց լավագույնս իրացման պատրաստակամությունը։
Մտքեր են փոխանակվել Եվրոպական միության հետ համագործակցության խորացման հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին տեղեկացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի մշակման հարցում ՀՀ առաջնահերթությունների, ՀՀ-ում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեության, ինչպես նաև ՀՀ դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ գործընկերների հետ համատեղ քայլերի մասին։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է. «ՀՀ-ն ընթանում է ժողովրդավարական զարգացման ուղիով, մենք ցանկանում ենք ունենալ առաջատար տեխնոլոգիներով զարգացող տնտեսություն, ինչպես նաև ներգրավվել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ավելացմանն ուղղված ծրագրերում։ Այս նպատակները մեզ ավելի են մոտեցնում ԵՄ-ին և ավելացնում նաև Բալկանյան երկրների հետ համագործակցության հնարավորությունները։»
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը և դրա կյանքի կոչման պարագայում ընձեռնվելիք առավելությունները թե’ տնտեսության, թե’ տարածաշրջանային կայունության համար։ Վերջինիս համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում առկա մարտահրավերները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կքնման կարևորությունը։

29 июня министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Боснии и Герцеговины Эльмедином Конаковичем.
Обсуждена двусторонняя повестка дня и региональные вопросы.
Министры иностранных дел двух стран отметили возможности расширения политического диалога и развития сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, подчеркнув готовность реализовать их наилучшим образом.
Состоялся обмен мыслями по вопросам углубления сотрудничества с Евросоюзом. Министр Мирзоян проинформировал собеседника о приоритетах РА в разработке новой программы партнерства РА-ЕС, деятельности наблюдательной миссии ЕС в РА, а также о совместных шагах с партнерами в направлении укрепления устойчивости РА.
Арарат Мирзоян подчеркнул: «Республика Армения движется по пути демократического развития, мы хотим иметь развивающуюся экономику с передовыми технологиями, а также участвовать в программах, направленных на повышение региональной взаимосвязи. Эти цели приближают нас к ЕС, а также увеличивают возможности сотрудничества с балканскими странами».
Глава внешнеполитического ведомства РА представил программу "Перекресток мира" и преимущества, которые будут предоставлены в случае ее реализации как для экономики, так и для региональной стабильности. В контексте последнего министр Мирзоян представил проблемы на Южном Кавказе, важность переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.