Միրզոյանը և Բորելը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ:
Հանդիպումը կայացել է Դուբրովնիկի ֆորումի շրջանականերում:
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցեր, հարաբերությունների էական խորացմանը միտված քայլերն ու դրական հեռանկարները: Այս համատեքստում ընդգծվել է առկա մեխանիզմների արդյունավետ կիրառման միջոցով ՀՀ դիմակայունության ամրապնդման, մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Ընդգծվել է ուժի կիրառման միջոցով խնդիրների կարգավորման գործելակերպի համընդհանուր բացասական հետևանքները և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների հարգման անհրաժեշտությունը:
Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության ապահովման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանում իրական կայունությամբ շահագրգռված գործընկերների արժեքահեն մոտեցումների նշանակությունը:

Мирзоян и Боррель обменялись идеями по вопросам региональной безопасности
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с вице-президентом Европейской комиссии, высоким представителем Совета ЕС по иностранным делам Жозепом Боррелем.
Встреча состоялась в рамках Дубровницкого форума.
Обсуждались вопросы повестки дня партнерства РА-ЕС, шаги, направленные на значительное углубление отношений и позитивные перспективы. В этом контексте была подчеркнута важность усиления устойчивости Армении и начала диалога по либерализации виз посредством эффективного использования существующих механизмов.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам международной и региональной безопасности. Подчеркнуты общечеловеческие негативные последствия практики решения проблем силовым путем и необходимость уважения основополагающих принципов международного права.
В контексте обеспечения стабильного мира на Южном Кавказе министр Мирзоян подчеркнул необходимость подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном, а также важность ценных подходов партнеров, заинтересованных в реальной стабильности в регионе.