Պատմական հնարավորություն է ստեղծվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման համար․ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան
Պատմական հնարավորություն է ստեղծվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման համար։
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մարկ Լիբին՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ Անկախության օրվան նվիրված միջոցառմանը։
«Մենք Ադրբեջանին և տարածաշրջանին մաղթում ենք ավելի խորը ապագա գործընկերություն, որն ապահովում է խաղաղություն, առաջընթաց և անվտանգություն։ Այս ամիս մեր ադրբեջանցի գործընկերներն ինձ ասացին, որ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո առաջին անգամ՝ մի քանի շաբաթ առաջ Ադրբեջանից ռուսական զորքերի հեռանալուց հետո, երկրի տարածքում այլևս օտարերկրյա զորքեր չկան։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանն ու Հայաստանը սկսեցին սահմանազատել, բանակցություններ վարեցին կալանավորների փոխանակման շուրջ և ազդարարեցին, որ ավելի քան երբևէ մոտ են խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը: Միացյալ Նահանգները նույնպես կարծում է, որ այս ուշագրավ քայլերը պատմական հնարավորությունների պատուհան են բացել»:
Մարկ Լիբիի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը կարծում է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը կստեղծի աննախադեպ կայունություն և դուռ կբացի առևտրի և գործնական համագործակցության համար, որը օգուտ կբերի Ադրբեջանին և տարածաշրջանին։ Դեսպանն ընդգծել է նաեւ, որ Միացյալ Նահանգները շարունակելու է կողմերին մոտիվացնել՝ օգտվելու այս հնարավորությունից եւ կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ նրանց աջակցելու համար։

A historic opportunity has been created for the conclusion of a peace agreement between Azerbaijan and Armenia. US Ambassador to Azerbaijan
A historic opportunity has been created for the conclusion of a peace agreement between Azerbaijan and Armenia.
As APA reports, US Ambassador to Azerbaijan Mark Libby announced this at an event dedicated to US Independence Day.
"We wish Azerbaijan and the region a deeper future partnership that ensures peace, progress, and security. This month, our Azerbaijani colleagues told me that for the first time since the collapse of the Soviet Union, after Russian troops left Azerbaijan a few weeks ago, there are no foreign troops in the country. Meanwhile, Azerbaijan and Armenia began demarcating borders, negotiated a prisoner exchange, and signaled they were closer than ever to signing a peace accord. The United States also believes these remarkable steps have opened a historic window of opportunity."
According to Mark Libby, the US believes a peace agreement with Armenia will create unprecedented stability and open the door to trade and business cooperation that will benefit Azerbaijan and the region. The ambassador also emphasized that the United States will continue to motivate the parties to take advantage of this opportunity and will do everything possible to support them.