Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահի հետ
Աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի Ռիկիկոգուի (խորհրդարանի) նախագահ Լաուրի Հուսսարի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստան-Էստոնիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ Մարտի Ռայդման։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումները:
«Մեր երկու երկրների, ժողովուրդների միջև հարաբերությունները հիմնված են պատմական կապերի, բարեկամության, հիմնարար սկզբունքների արժևորման վրա, և ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի ժամանակահատվածում, այդ կապերի առավել խորացումն առավել, քան կարևոր է»,- ընդգծել է ԱԳ նախարար Միրզոյանը։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ Հայաստանի ու Էստոնիայի միջև բարձրաստիճան փոխայցելությունների դինամիկան ընդլայնվող հարաբերությունների վկայությունն են, այդ թվում՝ խորհրդարանական դիվանագիտության մասով։ Այս համատեքստում կարևորվել է երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությունը:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը, արձանագրված հաջողությունները՝ շնորհակալություն հայտնելով նաև Էստոնիայի կողմից այդ ճանապարհին ցուցաբերված աջակցության համար։ «ՀՀ քաղաքացիները կատարել են իրենց ընտրությունը, և կառավարությունը հաստատակամ է շարունակել բարեփոխումները, այդ թվում՝ համախոհ գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ»,- հավելել է Արարատ Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի և հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի, ակնկալիքների շուրջ՝ հաշվի առնելով ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումները։
Զրուցակիցները անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում՝ հանգամանալից անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությանը։

Ararat Mirzoyan met with the Speaker of the Estonian Parliament
Within the framework of the working visit, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Estonian Riigikogu (Parliament) President Lauri Hussar. Mati Raidma, the chairman of the Armenia-Estonia parliamentary friendship group, also participated in the conference.
The interlocutors discussed issues related to the bilateral agenda and regional developments.
"Relations between our two countries and peoples are based on historical ties, friendship, appreciation of fundamental principles, and in the current period full of challenges, the further deepening of these ties is more than important," Foreign Minister Mirzoyan emphasized.
Both sides noted with satisfaction that the dynamics of high-level mutual visits between Armenia and Estonia are evidence of expanding relations, including in terms of parliamentary diplomacy. In this context, the active interaction of friendly groups operating in both parliaments was highlighted.
Minister Mirzoyan presented the progress of democratic reforms in Armenia and the recorded successes, also thanking Estonia for the support shown on that path. "The citizens of Armenia have made their choice, and the government is determined to continue the reforms, including in close cooperation with like-minded partners," added Ararat Mirzoyan.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Speaker of the Parliament of Estonia also exchanged ideas on the agenda of the partnership between the Republic of Armenia and the EU and the steps taken to deepen relations, taking into account the European aspirations of the Republic of Armenian citizens.
The interlocutors also touched on regional security issues. Minister Mirzoyan presented to the interlocutor the normalization process of relations with the neighbors, including the importance of concluding a peace treaty between Armenia and Azerbaijan.