Գարեգին Բ-ն և Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային քննադատական հայտարարություններ են արել միմյանց հասցեին. Պետդեպի զեկույց
Պետքարտուղարությունը հրապարակել է աշխահի շուրջ 200 երկրներում, ներառյալ Հայաստանում, կրոնական ազատությունների մասին տարեկան իր զեկույցը: Հայաստանի մասում ան խոսում է եկեղեցի-կառավարություն հարաբերությունների լարվածության, կրոնական փոքրամասնությունների հետ կապված խնդիրների և այլ հարցերի մասին
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանի «Սահմանադրությունն արգելում է կրոնի վրա հիմնված խտրականությունը և սահմանում է «կրոնական կազմակերպությունների» և պետության տարանջատում։ Այն ճանաչում է «Հայ առաքելական եկեղեցու» (ՀԱԵ) ՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը «Հայաստանի ժողովրդի հոգևոր կյանքում, ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում»։
Դրա հետ մեկտեղ, զեկույցը շեշտում է. «Կառավարության և Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու առաջնորդ, Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հրապարակային քննադատական հայտարարություններ են արել միմյանց հասցեին՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում կառավարության գործունեության և քաղաքականության մեջ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներգրավվածության հետ:»
Ըստ զեկույցի՝ 2023 թ.-ի ընթացքում Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևորականները շարունակել են առանց սահմանափակումների մասնակցել քաղաքացիական դիսկուրսին, իսկ Գարեգին Բ կաթողիկոսը՝ կոչեր հնչեցնել վարչապետ Փաշինյանի հրաժարականի մասին: «Սեպտեմբերի 19-20-ը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողություններից և Լեռնային Ղարաբաղից գրեթե բոլոր էթնիկ հայերի հեռացումից հետո, Հայ Առաքելական Եկեղեցու եպիսկոպոսաց հավաքը հոկտեմբերի 3-ին հայտարարություն է տարածել՝ քննադատելով Հայաստանի կառավարության վերաբերմունքը ստեղծված իրավիճակի հանդեպ»,- նշված է պետքարտուղարության զեկույցում:
Այն շեշտում է՝ չնայած Հայ Առաքելական Եկեղեցու առարկություններին՝ 2023 թվականի ուսումնական տարվա ընթացքում իշխանությունները սկսեցին աստիճանաբար հանել «Հայ Առաքելական Եկեղեցու պատմություն» դասընթացը պարտադիր դպրոցական ծրագրից՝ փոխարենն այն ներառելով համապատասխան պատմական բովանդակություն ունեցող հայագիտական ավելի լայն ուսումնական ծրագրում: Այս քայլը, ըստ պետքարտուղարության, ողջունել են Հայաստանում եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները. նրանց երեխաները ևս ստիպված են եղել ուսուցանել այս պարտադիր դասընթացը:
ԱՄՆ արտաքին գերատեսչության զեկույցը նկատում է՝ Հայասստանի սահմանադրությունն «արգելում է հիմնարար իրավունքների և ազատությունների օգտագործումը կրոնական թշնամանք հրահրելու նպատակով։ Այն սահմանում է, որ ազգային փոքրամասնություններն իրավունք ունեն պահպանել և զարգացնել իրենց ավանդույթները, կրոնը, լեզուն և մշակույթը։»
Փաստաթղթում հիշատակվում է եզդի իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի վերաբերյալ գործը. չնայած 2022 թվականին նրա հանդեպ դատական կարգով հետապնդումը դադարեցվեց, «կառավարությունը շարունակեց նրա դեմ առաջադրել «թշնամություն հրահրելու» մեղադրանքներ» ՝ առանց չեղարկելու նրան ձերբակալելու որոշումը:
Զեկույցը հիշեցնում է. «Կառավարությունը Սուլթանյանին մեղադրանք է առաջադրել 2021 թվականին՝ իբր «ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հրահրելու» համար, քանի որ վերջինս լրագրողին ասել էր, որ կառավարությունը բավարար ջանքեր չի գործադրում երկրի եզդի փոքրամասնությանը խտրականությունից պաշտպանելու համար։»
Կրոնական փոքրամասնությունների մասին խոսելիս զեկույցը մեջբերում է նաև բապտիզմ դավանող Դավիթ Նազարեթյանի գործը, որին դատարանը դատապարտեց երկու տարվա ազատազրկման՝ «զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից կամ զորակոչից խուսափելու համար՝ չնայած այլընտրանքային քաղաքացիական ծառայության մասին նրա բազմաթիվ դիմումների», ասված է զեկույցում:
ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցն անդրադառնում է նաև անցած տարվա հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Երևանում գտնվող հրեական միակ սինագոգի՝ Մորդեխայ Նավիի հանդեպ վանդալիզմի դեպքերին: Պետքարտուղարությունը հիշեցնում է, որ Հայաստանի արտգործնախարարությունը դատապարտել էր միջադեպերը, իսկ Հայաստանոմ հրեական համայնքն այն որակել «սադրանք, որը միտված է հրեաներին և հայերին հանելու միմյանց դեմ՝ Հայաստանի թշնամիների շահերից ելնելով»:
Զեկույցում անդրադառձ կա նաև «Եհովայի վկաներ» կրոնական խմբի անդամների վկայություններին, ըստ որոնց՝ կրոնական այս խմբի անդամների նկատմամբ անցած տարվա ընթացքում արձանագրվել են բանավոր և ֆիզիկական բռնության դեպքեր, ինչպես նաև հարձակումներ «Եհովայի վկաների» մասին պատմող ստենդերի վրա:

The State Department has published its annual report on religious freedoms in about 200 countries, including Armenia. On the part of Armenia, he talks about the tension between the church and the government, problems related to religious minorities, and other issues.
According to the report, Armenia's "Constitution prohibits discrimination based on religion and defines the separation of 'religious organizations' and the state." It recognizes the unique mission of the "Armenian Apostolic Church" (AAC) as a national church "in the spiritual life of the people of Armenia, the development of national culture and the preservation of national identity."
Along with that, the report emphasizes. "Representatives of the government and the Armenian Apostolic Church, including the leader of the Armenian Apostolic Church, Catholicos Garegin II, and Prime Minister Nikol Pashinyan, have made public critical statements to each other regarding the involvement of the Armenian Apostolic Church in the government's activities and politics regarding the Nagorno-Karabakh conflict. »
According to the report, during 2023, the clergy of the Armenian Apostolic Church continued to participate in civil discourse without restrictions, and Catholicos Garegin II continued to call for the resignation of Prime Minister Pashinyan. "After Azerbaijan's military operations in Nagorno-Karabakh on September 19-20 and the removal of almost all ethnic Armenians from Nagorno-Karabakh, the episcopal assembly of the Armenian Apostolic Church stated on October 3, criticizing the attitude of the Armenian government towards the situation," the State Department report stated.
It emphasizes that, despite the objections of the Armenian Apostolic Church, during the 2023 academic year, the authorities gradually removed the course "History of the Armenian Apostolic Church" from the compulsory school curriculum, instead including it in a broader Armenian studies curriculum with appropriate historical content. According to the Ministry of State, this step was welcomed by the representatives of the Yezidi community in Armenia. Their children also had to teach this compulsory course.
The US State Department report notes that the Armenian Constitution "prohibits using fundamental rights and freedoms to incite religious hostility. It states that national minorities can preserve and develop their traditions, religion, language, and culture."
The document mentions the case of Yezidi human rights defender Sashik Sultanyan. Although prosecution of him was dropped in 2022, "the government continued to press charges of 'inciting hostility' against him" without overturning the decision to arrest him.
The report reminds: "The government charged Sultanian in 2021 with allegedly 'inciting national, racial or religious enmity' after he told a journalist that the government was not doing enough to protect the country's Yazidi minority from discrimination."
Speaking of religious minorities, the report also cites the case of Baptist Davit Nazaretyan, who was sentenced by the court to two years in prison for "evading military or alternative service or conscription, despite his numerous requests for alternative civilian service," the report said.
The report of the US State Department also refers to the cases of vandalism of Mordechai Navi, the only Jewish synagogue in Yerevan, in October-November last year. The Ministry of State reminds that the Foreign Ministry of Armenia condemned the incidents, and the Armenian Jewish community described it as "a provocation aimed at turning Jews and Armenians against each other in the interests of Armenia's enemies."
The report also reflects the testimony of the members of the Jehovah's Witnesses religious group, according to which there was verbal and physical violence against the members of this religious group during the past year, as well as attacks on the stands telling about the Jehovah's Witnesses.