ԱՄՆ-ն Ադրբեջանը ներառել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում՝ որպես առանձնահատուկ մտահոգություն ներկայացնող երկիր
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը Ադրբեջանում կրոնական ազատությունների մասին տարեկան իր զեկույցում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում հայ և ադրբեջանական պատմա-մշակութային հուշարձանների պահպանման խնդրին:
Այն մեջբերում է Քորնել համալսարանի Caucasus Heritage Watch (CHW) ծրագրի անցած տարվա ապրիլին հրապարակած ուսումնասիրությունը արբանյակային լուանկարների հիմնա վրա Լեռնային Ղարաբաղում 1994-2020 թթ.-ի ադրբեջանական պատմա-մշակութային 109 հուշարձանների վիճակի մասին: Զեկույցում նշվում է, որ երկրամասի նկատմամբ հայկական վերահսկողության ժամանակահատվածում «42 ադրբեջանական մշակութային հուշարձաններ մնացել են անփոփոխ, 39-ը լուրջ վնասներ են կրել, 16-ը ավերվել, 9-ը՝ աննշան վնասվել, երկուսը վերանորոգվել, իսկ մեկը՝ վերականգնվել։» Զեկույցը նշում է. «CHW-ի հետաքննությունը պարզել է, որ ոչ ճշգրիտ են ինչպես ադրբեջանցի պաշտոնյաների պնդումները տարածաշրջանում մզկիթների գրեթե լիակատար ոչնչացման մասին, այնպես էլ հայկական կողմի հակընդդեմ պնդումներն այն մասին, որ բոլոր վնասները տեղի են ունեցել խորհրդային տարիներին:»
Պետքարտուղարությունը մեջբերում է նաև հունիսի 22-ին CHW-ի հրապարակած զեկույցը, որտեղ արձանագրվում են «մտահոգիչ միտումներ», որոնք վտանգի տակ են դնում Լեռնային Ղարաբաղի երկրամասի մշակութային ժառանգության վայրերը, ներառյալ 2020 թվականին Ադրբեջանի վերահսկողությանը վերադարձված տարածքներում:
Փաստաթուղթը հիշատակում է սեպտեմբերի 22-ին ՄԱԿ-ի մշակութային իրավունքների ոլորտում հատուկ զեկուցողի հայտարարությունը, ըստ որի՝ «Ադրբեջանը շարունակել է ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղում հայկական ներկայության հետքերը վերացնելու կամ դրանք որպես կովկասյան ալբանացիներին պատկանող կոթողներ ներկայացնելու ուղղությամբ:» Ըստ պետքարտոիղարության զեկույցի՝ հատուկ զեկուցողը հիշեցրել է Արդարադատության միջազգային դատարանի, Եվրախորհրդարանի և Եվրոպայի խորհուրդի մտահոգությունները հայկական ժառանգությունը կովկասյան-ալբանական «խոսույթով» փոխարինելու կապակցությամբ. երկրամասի մշակույթի և ճարտարապետության ոլորտների փորձագետների ճնշող մեծամասնությունն, ըստ զեկույցի, «մերժել էին այս ռեվիզիոնիստական պնդումները՝ դրանք որակելով կեղծ»։
Պետքարտուղաության զեկույցն ընդգծում է, որ 2023 թվականի դեկտեմբերի 29-ին, ԱՄՆ-ը պետքարտուղարը, հենվելով 1998 թվականի Կրոնական ազատության միջազգային ակտի վրա, Ադրբեջանը ներառել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում, որը առանձնահատուկ մտահոգություն ներկայացնող երկրների ցուցակ է՝ «դավանանքի ազատության կոպիտ խախտումներ իրականացնելու կամ դրանք հանդուրժելու համար»,- նշված է պետքարտուղարության կրոնական ազատությունների մասին այս տարվա զեկույցում:

The United States has included Azerbaijan in its Religious Freedom Watchlist as a country of particular concern
In its annual report on religious freedoms in Azerbaijan, the US State Department addressed the preservation of Armenian and Azerbaijani historical and cultural monuments in Nagorno-Karabakh.
It cites the study published in April last year by Cornell University's Caucasus Heritage Watch (CHW) program on the condition of 109 Azerbaijani historical-cultural monuments in Nagorno-Karabakh from 1994-2020 based on satellite images. The report states that during the period of Armenian control over the territory, "42 Azerbaijani cultural monuments remained unchanged, 39 were seriously damaged, 16 were destroyed, nine were slightly damaged, two were repaired, and one was restored." The report states: "The CHW investigation found that both the claims of Azerbaijani officials about the near-total destruction of mosques in the region, as well as the counter-claims of the Armenian side that all the damage occurred during the Soviet years, are inaccurate."
The State Department also cited a report published by CHW on June 22 that noted "alarming trends" that put cultural heritage sites in the Nagorno-Karabakh region at risk, including in areas returned to Azerbaijani control in 2020.
The document mentions the September 22 statement of the UN special rapporteur on cultural rights, according to which "Azerbaijan has continued its efforts to eliminate traces of the Armenian presence in Nagorno-Karabakh or present them as monuments belonging to Caucasian Albanians." According to the official report, the special rapporteur reminded the concerns of the International Court of Justice, the European Parliament, and the Council of Europe regarding the replacement of the Armenian heritage with the Caucasian-Albanian "speech." the vast majority of experts in the fields of culture and architecture in the region, according to the report, "rejected these revisionist claims as false."
The State Department's report highlights that on December 29, 2023, the US Secretary of State, relying on the International Religious Freedom Act of 1998, included Azerbaijan on the Religious Freedom Watch List, which is a list of countries of particular concern for "perpetrating gross violations of religious freedom or to tolerate them," said the State Department's religious freedom report this year.