Ալեն Սիմոնյանը Լատվիայի նախագահի հետ քննարկել է մի շարք հարցեր
Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Լատվիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հունիսի 26-ին հանդիպել է նախագահ Էդգարս Ռինկևիչսի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների լայն շրջանակին վերաբերող հարցեր՝ սկսած տարածաշրջանային ընթացիկ մարտահրավերներից մինչև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգի կոնկրետ ասպեկտներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Լատվիայի նախագահին Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին և Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին ցուցաբերած աջակցության համար, ինչին ի պատասխան՝ Էդգարս Ռինկևիչսն իր պատրաստակամությունն է հայտնել նպաստելու Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների մերձեցման, ինչպես նաև վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցերում:
Ալեն Սիմոնյանը Լատվիայի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ նշելով, որ այն մեր ճանապարհային քարտեզն է դեպի խաղաղություն: Լատվիայի նախագահն էլ, իր հերթին, հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում, ի վերջո, կհաջողվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքել, որն էլ կերաշխավորի տարածաշրջանի հարատև խաղաղ զարգացումը: Քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրության այլ հարցեր:

Alen Simonyan discussed several issues with the President of Latvia
On June 26, the delegation headed by Alen Simonyan met with President Edgars Rinkevičs within the framework of the official visit to the Republic of Latvia. The interlocutors discussed issues related to a wide range of Armenia-EU relations, from current regional challenges to specific aspects of the Armenia-EU partnership agenda.
The Speaker of the RA National Assembly thanked the President of Latvia for his support of Armenia-EU relations and the process of democratic reforms in Armenia, to which Edgars Rinkevičs expressed his willingness to contribute to the rapprochement of Armenia-EU relations, as well as the initiation of visa liberalization dialogue.
Alen Simonyan presented the "Crossroads of Peace" project initiated by the Armenian government to the President of Latvia, noting that it is our road map to peace. The president of Latvia, for his part, expressed hope that eventually, a peace treaty between Armenia and Azerbaijan will be possible to sign, guaranteeing the lasting peaceful development of the region. Other issues of bilateral interest were also discussed.