Վարչապետի աշխատակազմը առաջարկում է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ
Վերջին շրջանում Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը պարբերաբար տեղեկատվություն է տարածում, թե Հայաստանի Հանրապետության ՊՆ ստորաբաժանումների կողմից տեղի են ունենում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ: Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է բոլոր այդ մեղադրանքները, Ադրբեջանը շարունակում է այդօրինակ տեղեկատվության տարածումը, հայտնում են Կառավարությունից։
Ի շարունակություն Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի՝ սույն թվականի հունիսի 15-ին արված հայտարարության և ելնելով նրանից, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կամքն է թույլ չտալ լարվածության առաջացում՝ Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմն Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմին դիվանագիտական խողովակներով առաջարկել է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկում է մեկնարկել նշված մեխանիզմի գործնականացման աշխատանքները:

Аппарат премьер-министра предлагает создать двусторонний механизм расследования случаев нарушения режима прекращения огня
В последнее время Министерство обороны Азербайджанской Республики регулярно распространяет информацию о нарушениях режима прекращения огня подразделениями Министерства обороны Республики Армения. Несмотря на то, что Министерство обороны РА опровергло все эти обвинения, Азербайджан продолжает распространять подобную информацию, сообщает правительство.
В продолжение заявления Премьер-министра Республики Армения 15 июня с.г. и исходя из того, что Правительство Республики Армения желает не допустить возникновения напряженности, аппарат  Премьер-министр Армении предложил аппарату президента Азербайджана по дипломатическим каналам создать двусторонний механизм расследования случаев нарушения режима прекращения огня.