Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Պաղեստինի պետությունը
«Գազայում տիրող աղետալի հումանիտար իրավիճակը և շարունակվող ռազմական հակամարտությունն այսօր միջազգային քաղաքական օրակարգի՝ կարգավորում պահանջող առաջնային խնդիրներից մեկն է: Հայաստանի Հանրապետությունը կտրականապես մերժում է զինված հակամարտության ընթացքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, քաղաքացիական բնակչության դեմ բռնությունները և քաղաքացիական անձանց պատանդառումն ու գերեվարումը և միանում է առանց նախապայմանների նրանց ազատ արձակման միջազգային հանրության պահանջներին:
Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի բանաձևերին, որոնք կոչ են անում անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայում: Ավելին, Հայաստանի Հանրապետությունն անկեղծորեն շահագրգռված է Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ, հրեա և պաղեստինցի ժողովուրդների միջև տևական հաշտության կայացմամբ:
Միջազգային տարբեր հարթակներում մենք մշտապես հանդես ենք եկել պաղեստինյան հարցի խաղաղ և համապարփակ կարգավորման օգտին և պաշտպանում ենք իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության լուծման՝ «երկու պետություն» սկզբունքը: Համոզված ենք, որ դա միակ ճանապարհն է երաշխավորելու, որ պաղեստինցիներն ու իսրայելցիները կարող են իրականացնել իրենց օրինական ձգտումները:
Ելնելով վերոնշյալից և վերահաստատելով իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքին և ժողովուրդների հավասարության, ինքնիշխանության ու խաղաղ համակեցության սկզբունքներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Պաղեստինի պետությունը»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

The Republic of Armenia recognizes the State of Palestine
"The catastrophic humanitarian situation in Gaza and the ongoing military conflict are one of the primary issues on the international political agenda that require settlement today. The Republic of Armenia categorically rejects the targeting of civilian infrastructures, violence against the civilian population and the hostage-taking and capture of civilians during the armed conflict and joins the demands of the international community for their release without preconditions.
The Republic of Armenia has joined the resolutions of the UN General Assembly, which call for an immediate ceasefire in Gaza. Moreover, the Republic of Armenia is sincerely interested in the establishment of peace and stability in the Middle East, the establishment of lasting reconciliation between the Jewish and Palestinian peoples.
At various international platforms, we have always advocated for a peaceful and comprehensive settlement of the Palestinian issue and support the "two-state" principle of the Israeli-Palestinian conflict solution. We are convinced that this is the only way to ensure that Palestinians and Israelis can realize their legitimate aspirations.
Based on the above and reaffirming its commitment to international law and the principles of equality, sovereignty and peaceful coexistence of peoples, the Republic of Armenia recognizes the State of Palestine," said the statement of the Foreign Ministry.