Հայաստանը և Գերմանիան համագործակցության խորացման մեծ ներուժ ունեն
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին: Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ պաշտոնավարման ընթացքում ծավալած գործունեության և հայ-գերմանական հարաբերությունների խորացմանն ուղղված ջանքերի համար:
«Իհարկե, նաև հույս եմ հայտնում, որ պատեհ առիթի դեպքում կայցելեք Հայաստան և մենք ուրախ կլինենք հանդիպել Ձեզ»,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը և հաջողություն է մաղթել Վիկտոր Ռիխտերին հետագա գործունեության մեջ:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Գերմանիայի հետ դինամիկ զարգացող հարաբերությունները: «Վստահ եմ, որ կշարունակվի համագործակցության այս ձևը, որը մենք ընտրել ենք, որի հիմքում ընկած է փոխվստահությունը, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը: Կցանկանայի ընդգծել, որ մենք համոզված ենք՝ Հայաստանի Հանրապետությունն առանց ժողովրդավարության և ժողովրդավարական արժեքների՝ զարգացում չի կարող ունենալ»,- նշել է նախագահը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար:
«Հայաստանում դիվանագիտական ծառայության տարիները լի էին մեծ ու խորը տպավորություններով, որոնք ջերմորեն կհիշեմ: Ես նաև ականատեսը եղա մեր երկու երկրների միջև արդեն իսկ արդյունավետ ընթացող երկկողմ հարաբերությունների ավելի մեծ աճին»,- ասել է դեսպանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ինչպես երկկողմ հարաբերությունների ներկա օրակարգի, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում սերտ համագործակցության հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայուն խաղաղության հասնելուն ուղղված ջանքերին:
Կողմերը նշել են, որ Հայաստանը և Գերմանիան համագործակցության խորացման մեծ ներուժ ունեն և փոխշահավետ ծրագրեր կարող են իրականացնել տնտեսության, ներդրումների և այլ ոլորտներում: Երկուստեք բարձր են գնահատվել երկու երկրների միջև առկա միջխորհրդարանական դիվանագիտության հետագա զարգացմանն ուղղված քայլերը:
Զրույցի ընթացքում կարևորվել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակականությունը, ինչի կապակցությամբ դեսպանն ընդգծել է Գերմանիայի պատրաստակամությունն ապագայում էլ ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցություն՝ Հայաստանում ժողովրդավարության ինստիտուտների կայացման գործընթացին:

Armenia and Germany have great potential for deepening cooperation
The President of the Republic Vahagn Khachaturyan received Victor Richter, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany, to Armenia, in connection with completing the diplomatic mission. The President thanked the ambassador for his activities during his tenure and efforts to deepen Armenian-German relations.
"Of course, I also hope that you will visit Armenia, and we will be happy to meet you," President Khachaturyan said, wishing Viktor Richter success in his future activities.
The President of the Republic noted that Armenia highly values ​​dynamically developing relations with Germany."I am sure that this form of cooperation, which we have chosen, based on mutual trust and implementation of the agreements reached, will continue. I want to emphasize that we are convinced that the Republic of Armenia cannot develop without democracy and democratic values," the President said.
The ambassador thanked me for the reception and kind words.
"The years of diplomatic service in Armenia were full of great and deep impressions, which I will fondly remember. I also witnessed the further growth of the already effective bilateral relations between our two countries," the ambassador said.
At the meeting, ideas were exchanged on the current agenda of bilateral relations and issues of close cooperation within the framework of the European Union. Reference was made to efforts to achieve regional security and sustainable peace.
The parties noted that Armenia and Germany have great potential for deepening cooperation and can implement mutually beneficial projects in the economy, investments, and other fields. The steps towards the further development of inter-parliamentary diplomacy between the two countries were highly appreciated by both sides.
During the conversation, the continuation of democratic reforms in Armenia was emphasized, in connection with which the ambassador emphasized Germany's willingness to provide the necessary support in the future to the process of establishing democratic institutions in Armenia.