«Մտածողության փոփոխություններն անխուսափելիորեն տեղի են ունենալու նաև սփյուռքում». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը ողջունել է նրանց՝ ընդգծելով, որ նման հանդիպումները դարձել են ավանդական, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկելու նաև տարբեր հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է «իԳործ» ծրագիրը՝ նշելով, որ այն միակն է, որը սփյուռքի մեր հայրենակիցներին պետական համակարգի հետ կապելու փորձ է անում:
Նիկոլ Փաշինյանի նշել է, որ այսօր Հայաստանում տեղի են ունենում խորքային փոփոխություններ, որոնք առաջին հերթին սոցիալ-հոգեբանական նշանակություն ունեն: «Դրանք մտածողության փոփոխություններ են, և կարծում եմ, որ այդ փոփոխություններն անխուսափելիորեն տեղի են ունենում և տեղի են ունենալու նաև սփյուռքում: Եվ շատ կարևոր է, որ մենք այս փոփոխվող մտածողությունը ճիշտ քարտեզագրենք: Դրա արդյունքում պիտի անխուսափելիորեն արձանագրենք, որ դրա կենտրոնում հայոց պետականությունն է` Հայաստանի Հանրապետությունը»,- նշել է վարչապետը:
Միաժամանակ, գործադիրի ղեկավարի համոզմամբ, «իԳործ» ծրագիրն ավելի է կարևորվում, որովհետև այն սփյուռքի մեր հայրենակիցներին հնարավորություն է տալիս Հայաստանը բոլոր դիտանկյուններից տեսնել՝ ստեղծելով օրգանական կապ Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի միջև։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին բարձր գնահատականի համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ: Մասնավորապես նշվել է, որ 2023-2024 թվականներին ծրագրի 50 մասնակցից 7-ն արդեն իսկ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն և որոշել հիմնովին տեղափոխվել Հայաստան: Սինանյանի տեղեկացմամբ, վերջին երեք տարիների մասնակիցների 70 տոկոսը որոշել է ապագան կապել Հայաստանի հետ և տեղափոխվել հայրենիք:
«իԳործ» ծրագրի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ երկրի պետական տարբեր գերատեսչություններում աշխատելու հնարավորության համար և ներկայացրել իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքը, կիսվել տպավորություններով:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են կիբեռանվտանգությանը, զբոսաշրջության, կրթության ոլորտներում կառավարության ծրագրերին, պետական կառավարման համակարգի գործունեության և այլ թեմաների:

"Changes in thinking will inevitably take place in the diaspora as well." prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan hosted the participants of the "E Gorts" program for the involvement of diaspora specialists in the state administration bodies of the Republic of Armenia.
The Prime Minister welcomed them, stressing that such meetings have become traditional and provide an opportunity to discuss various issues. Nikol Pashinyan emphasized the importance of the "E Gorts" program, noting that it is the only one that attempts to connect our diaspora compatriots with the state system.
Nikol Pashinani noted that significant changes are taking place in Armenia today, primarily of social and psychological importance."These are changes in thinking, and I think these changes are inevitably happening and will happen in the diaspora. And we must map this changing mindset correctly. As a result, we must inevitably record that the Armenian statehood, the Republic of Armenia, is at its center," the Prime Minister noted.
At the same time, according to the executive head, the "E Gorts" program is becoming more critical because it allows our diaspora compatriots to see Armenia from all angles, creating an organic link between the Republic of Armenia and the diaspora.
Chief Commissioner of Diaspora Affairs Zareh Sinanyan thanked Prime Minister Pashinyan for his high evaluation and provided project progress details. In particular, 7 out of 50 participants in the program in 2023-2024 have already received RA citizenship and decided to move to Armenia permanently. According to Sinanyan, 70 percent of the participants in the last three years decided to link their future with Armenia and move to their homeland.
The "E Gorts" program participants thanked the RA government for the opportunity to work in various state departments of the country, presented their work, and shared their impressions.
Next, Nikol Pashinyan answered the questions of the meeting participants, which related to cyber security, government programs in the fields of tourism and education, the functioning of the state administration system, and other topics.