Մեկ ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու առաջարկը մնացել է անարձագանք. ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքին։
«Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքը տարակուսանքի տեղիք է տալիս: Մարտունակ և ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է իր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը: Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարձրագույն մակարդակում պայմանավորվել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է այս սկզբունքին և միջազգայնորեն ճանաչված իր 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս հավակնություններ չունի: Հայաստանի Հանրապետությունն այս մոտեցումը գործնականում ապացուցել է Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Հանրապետության Ղազախի շրջանի չորս գյուղերի շրջանում սահմանազատում իրականացնելու նախաձեռնությամբ: Ադրբեջանին կոչ ենք անում վերջ դնել ՀՀ ավելի քան 30 գյուղերի կենսական նշանակության տարածքների օկուպացիային:
Ամեն առիթով տարածաշրջանային սրացումներ կանխատեսելու Ադրբեջանի գործելակերպը մտածելու տեղիք է տալիս և գալիս է հիմնավորելու մի շարք կենտրոնների կողմից արվող վերլուծությունները, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է վիժեցնելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու գործընթացը, 2024թ. նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթաժողովից հետո Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար:
Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք այս, ինչպես նաև այն փաստի վրա, որ 1 ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու պաշտոնական Երևանի առաջարկը պաշտոնական Բաքվի կողմից մնացել է անարձագանք»,- նշված է հայտարարության մեջ:

The offer to sign a peace agreement within a month remained unanswered. MFA
The RA Foreign Ministry stated the reaction of the official Baku regarding the military-technical cooperation between Armenia and France.
"The reaction of the official Baku regarding the military-technical cooperation between Armenia and France is puzzling. Any country's sovereign right is to have an army armed with combative and modern military equipment.
The Republic of Armenia recognizes the territorial integrity and inviolability of the borders of all its neighbors. Armenia and Azerbaijan have agreed at the highest level that they recognize each other's territorial integrity and sovereignty based on the 1991 Alma-Ata Declaration. The Republic of Armenia adheres to this principle and has no ambitions beyond its internationally recognized territory of 29,743 square kilometers. The Republic of Armenia has practically proven this approach by demarcating four villages in the Tavush region of the Republic of Armenia and the Ghazakh region of Azerbaijan. We call on Azerbaijan to put an end to the occupation of vital areas of more than 30 villages in the Republic of Armenia.
Azerbaijan's practice of predicting regional escalations at every opportunity is thought-provoking. It comes to justify the analyses made by several centers that Azerbaijan will do everything to abort the process of concluding a peace agreement with Armenia to launch a new aggression against the Republic of Armenia after the COP29 summit in Baku in November 2024.
We draw the international community's attention to this, as well as to the fact that official Yerevan's offer to conclude a peace agreement within one month was unresponsive by official Baku," the statement said.