Մեկ ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու առաջարկը մնացել է անարձագանք. ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքին։
«Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքը տարակուսանքի տեղիք է տալիս: Մարտունակ և ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է իր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը: Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարձրագույն մակարդակում պայմանավորվել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է այս սկզբունքին և միջազգայնորեն ճանաչված իր 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս հավակնություններ չունի: Հայաստանի Հանրապետությունն այս մոտեցումը գործնականում ապացուցել է Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Հանրապետության Ղազախի շրջանի չորս գյուղերի շրջանում սահմանազատում իրականացնելու նախաձեռնությամբ: Ադրբեջանին կոչ ենք անում վերջ դնել ՀՀ ավելի քան 30 գյուղերի կենսական նշանակության տարածքների օկուպացիային:
Ամեն առիթով տարածաշրջանային սրացումներ կանխատեսելու Ադրբեջանի գործելակերպը մտածելու տեղիք է տալիս և գալիս է հիմնավորելու մի շարք կենտրոնների կողմից արվող վերլուծությունները, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է վիժեցնելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու գործընթացը, 2024թ. նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթաժողովից հետո Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար:
Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք այս, ինչպես նաև այն փաստի վրա, որ 1 ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու պաշտոնական Երևանի առաջարկը պաշտոնական Բաքվի կողմից մնացել է անարձագանք»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Предложение подписать мирное соглашение в течение месяца осталось без ответа. МИД
МИД РА распространил заявление относительно реакции официального Баку на военно-техническое сотрудничество между Арменией и Францией.
"Реакция официального Баку относительно военно-технического сотрудничества между Арменией и Францией вызывает недоумение. Любая страна имеет суверенное право иметь армию, вооруженную боевой и современной военной техникой.
Республика Армения признает территориальную целостность и нерушимость границ всех своих соседей. Армения и Азербайджан на самом высоком уровне договорились о том, что они признают территориальную целостность и суверенитет друг друга на основании Алма-Атинской декларации 1991 года. Республика Армения придерживается этого принципа и не имеет амбиций за пределами своей международно признанной территории в 29 743 квадратных километра. Республика Армения на практике доказала этот подход, разграничив четыре села в Тавушском районе Республики Армения и Газахском районе Азербайджанской Республики. Мы призываем Азербайджан положить конец оккупации жизненно важных территорий более 30 сел Республики Армения.
Практика Азербайджана по каждому поводу прогнозировать региональные эскалации заставляет задуматься и подтверждает анализ ряда центров о том, что Азербайджан сделает все, чтобы сорвать процесс заключения мирного соглашения с Арменией в 2024 году и положить начало новой агрессии против Республики Армения после саммита COP29, который пройдет в Баку в ноябре.
Обращаем внимание международного сообщества на это, а также на то, что предложение официального Еревана заключить мирное соглашение в течение 1 месяца осталось без ответа со стороны официального Баку", - говорится в сообщении.