Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Գերմանիայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 18-ին ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին: Դեսպանն ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստան-Գերմանիա և Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հարցում ներդրված ջանքերի համար և ընդգծել փոխգործակցության կայուն զարգացման կարևորությունը:
«ՀՀ Ազգային ժողովի և Բունդեսթագի միջև խորհրդարանական բազմաշերտ համագործակցությունն ու պատգամավորական ակտիվ փոխայցերը, խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի առկայությունը, անխոս, վկայությունն են մեր երկրների միջև բարձր մակարդակի երկխոսության»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Վիկտոր Ռիխտերը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև հաստատված փոխգործակցությունը և ընդգծել, որ միջխորհրդարանական շփումներն առանցքային դերակատարում ունեն հարաբերությունների խորացման հարցում:
Զրուցակիցները քննարկել են անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը:
Վիկտոր Ռիխտերը վերահաստատել է ԳԴՀ հանձնառությունը՝ աջակցել խաղաղության շուրջ բանակցությունների գործընթացին:
«ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումները և Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումը քաղաքական առաջնահերթություն են»,- նշել է դեսպանը:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Գերմանիա համագործակցության ընդլայնման հեռանկարների և ընթացիկ ծրագրերի շուրջ: Կարևորվել է փոխգործակցությունը մշակութային, կրթական, տնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում:

Alen Simonyan received the German ambassador
On June 18, RA NA Speaker Alen Simonyan received Victor Richter, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany, to Armenia. The ambassador ends his diplomatic mission in Armenia.
The head of the parliament thanked the ambassador for the efforts invested in developing Armenia-Germany and Armenia-EU relations. It emphasized the importance of sustainable development and cooperation.
"The multi-layered parliamentary cooperation between the RA National Assembly and the Bundestag, the active mutual visits of the deputies, and the presence of friendly groups in the parliaments are, without a doubt, evidence of a high-level dialogue between our countries," said the Speaker of the National Assembly.
Victor Richter highly appreciated the established cooperation between the two countries and emphasized that inter-parliamentary contacts play a crucial role in deepening relations.
The interlocutors discussed the security situation in the South Caucasus and the process of normalizing Armenia-Azerbaijan relations.
Victor Richter reaffirmed the commitment of the GDR to support the process of peace negotiations.
"The ongoing reforms in the Republic of Armenia and the establishment of peace in the South Caucasus are a political priority," the ambassador noted.
Thoughts were exchanged on the perspectives and current programs for expanding Armenia-Germany cooperation. Cooperation in the cultural, educational, economic, and energy spheres was emphasized.