Վարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահի հետ
Հունիսի 18-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Վարչապետը շնորհավորել է Թուրքիայի նախագահին Կուրբան Բայրամի առթիվ, իսկ Թուրքիայի նախագահը շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետին գալիք Վարդավառի՝ Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնի առթիվ։
Նախագահ Էրդողանը ցավակցել է վարչապետ Փաշինյանին Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում վերջերս տեղի ունեցած ջրհեղեղի կապակցությամբ։ Առաջնորդներն ընդգծել են իրենց քաղաքական կամքն առանց որևէ նախապայմանի Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման վերաբերյալ։
Այդ համատեքստում առաջնորդներն ընդգծել են երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումների շարունակականության կարևորությունը և վերահաստատել են մինչ այժմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Առաջնորդները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Թուրքիայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների շարունակական երկխոսությունը։ Նրանք քննարկել են նաև տարածաշրջանի և միջազգային օրակարգի վերջին զարգացումները։

Prime Minister Pashinyan had a telephone conversation with the President of Turkey
On June 18, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan spoke with Turkish President Recep Tayyip Erdogan. The Prime Minister congratulated the President of Turkey on the occasion of Kurban Bayrami (Eid al-Adha), and the President of Turkey congratulated the Prime Minister of Armenia on the coming Vardavar, the Transfiguration of Jesus Christ.
President Erdogan expressed his condolences to Prime Minister Pashinyan regarding the recent flood in Armenia's northern regions. The leaders emphasized their political will to settle relations between Armenia and Turkey without any preconditions.
In that context, the leaders emphasized the importance of continuing the meetings of the two countries' special representatives and reaffirmed the agreements reached so far.
The leaders noted with satisfaction the continuous dialogue between high-ranking representatives of Armenia and Turkey. They also discussed the latest developments in the region and the international agenda.