Վարչապետն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ քննարկել է ապրիլի 5-ի բրյուսելյան պայմանավորվածությունները
Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության հետևողական զարգացումն ու բազմաոլորտ համագործակցության խորացումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պարոն Վերմայի այցը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի, ժողովրդավարության ամրապնդման և տնտեսական զորեղացմանը միտված ծրագրերի, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մակարդակում հարաբերությունների ընդլայնմանը:
Ռիչարդ Վերման շեշտել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ տեղական մարմինների և համայնքների միջև, ինչպես նաև տնտեսության, կրթության և այլ ոլորտներում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են այս տարվա ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, վերջերս Կառավարության կողմից հաստատված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ծրագրի իրականացման շուրջ: Վերջինիս առնչությամբ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային գործընկերների աջակցությունը:

The Prime Minister discussed the April 5 Brussels agreements with the US Deputy Secretary of State
The Prime Minister emphasized the consistent development of Armenia-US strategic dialogue and the deepening of multi-sectoral cooperation. Nikol Pashinyan noted that Mr. Verma's visit would contribute to the agenda issues of bilateral relations, programs aimed at strengthening democracy and economic empowerment, and expanding ties at the local self-government level.
Richard Verma emphasized the US's readiness to strengthen cooperation with Armenia in various directions, including between local bodies and communities, the economy, education, and other fields.
At the meeting, the interlocutors discussed issues related to implementing the agreements reached at the Armenia-EU-USA high-level meeting held in Brussels on April 5 of this year.
Thoughts were exchanged on the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty, the border demarcation process between Armenia and Azerbaijan, the "Crossroads of Peace" project, and the implementation of the recently approved government-approved housing program for people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. Regarding the latter, Prime Minister Pashinyan emphasized the support of international partners.