Եվրոինտեգրման թեմայով խորհրդարանական լսումներ կանցկացվեն
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի որոշմամբ հունիսի 21-ին` ժամը 11:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ` «Հայաստանի` Եվրոպական միությանն անդամակցության հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու առաջարկի շուրջ» թեմայով:
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը տեղեկացրել է, որ լսումներ անցկացնելու նախաձեռնությունը ներկայացվել է Ժողովրդավարական ուժերի հարթակի և քաղհասարակության կողմից:
Հունիսի 17-ին գումարված արտահերթ նիստին ներկա են եղել նաև առաջարկի հեղինակները, որոնք խոսել են նախաձեռնության վերաբերյալ իրենց ակնկալիքների ու հանրաքվեի անցկացման կարևորության մասին:վ

Parliamentary hearings on the topic of European integration will be held
According to the decision of the Standing Committee on European Integration, on June 21 at 11:00 a.m., parliamentary hearings will be held in the NA session hall on the topic "Proposal to hold a referendum on Armenia's application for membership in the European Union."
Arman Yeghoyan, the chairman of the Standing Committee on European Integration Issues, informed that the initiative to hold hearings was presented by the Platform of Democratic Forces and political society.
The authors of the proposal were also present at the extraordinary session convened on June 17, who spoke about their expectations regarding the initiative and the importance of holding a referendum.