Գլենդելի քաղաքապետն այցելել է Գյումրի
Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդգես Սամսոնյանը, համայնքի ղեկավարի տեղակալ Սուրեն Ջանոյանն այսօր՝ հունիսի 15-ին, հյուրընկալել են Գլենդելի քաղաքապետ Էլեն Ասատրյանին։
Այս մասին հայտնում են Գյումրու համայնքապետարանից։
Էլեն Ասատրյանը որպես Գլենդելի քաղաքապետ առաջին անգամ էր Գյումրիում, նա ավելի վաղ այցելել էր Գյումրի, որպես Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ։
Նշենք, որ Գյումրին և Գլենդճելը քույր քաղաքներ են 2015 թվականից։
Ողջույնի իր խոսքում Վարդգես Սամսոնյան կարևորել է քույր քաղաքների համագործակցությունը, հակիրճ ներկայացրել համայնքապետարանի կողմից իրականացվող աշխատանքները, գործունեության ոլորտները, տարբեր ոլորտներում այս պահին Գյումրիում իրականացվող ծրագրերը, մասնավորապես, խոսել վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ոլորտում մինչ այս Գյումրիում իրականացված և նախատեսվող ծրագրերի մասին․
-Սուբենցիոն ծրագրի շրջանակներում մեր բոլոր համայնքապատկան կառույցներում տեղադրել ենք արևային վահանակներ, ԵՄ ֆինանսավորմամբ «ԴԱՇԻՆՔ՝ հանուն կայուն և կանաչ կառավարման» ծրագրի շրջանակներում էլեկտրական ավտոբուսներ ենք ձեռք բերելու և շահագործելու ենք ներքաղաքային տրանսպորտի սպասարկման ոլորտում։ Այս մեքենաների շահագործումը մեզ համար կլինի պիլոտային։ Հետագայի համար պլանավորում ենք քաղաքի տրանսպորտային ցանցը փոխարինել էլեկտրական ավտոբուսներով, տեսնենք ինչպիսի հնարավորություններ կունենանք, երբ կկարողանանք իրականացնել այդ ամենը,-ավելացրել է Վ․Սամսոնյանը։
Էլեն Ասատրյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, խոսել Գյումրի-Գլենդել քույր քաղաքների, համագործակցությունների և մի շարք հարցերի մասին, ապա իր խոսքում կիսվել կայուն էներգիայի ոլորտում Գլենդելի ունեցած փորձով, ներկայացրել այդ ուղղություններում Գլենդելում իրականցվող ծրագրերը։

Мэр Глендейла посетила Гюмри
Руководитель общины Гюмри Вардгес Самсонян и заместитель главы общины Сурен Джаноян сегодня, 15 июня, приняли мэра Глендейла Элен Асатрян.
Об этом сообщает мэрия Гюмри..
Элен Асатрян впервые побывала в Гюмри в качестве мэра Глендейла, ранее она посещала Гюмри в качестве члена городского совета Глендейла.
Отметим, что Гюмри и Глендейл являются городами-побратимами с 2015 года.
В приветственной речи Вардгес Самсоня подчеркнул важность сотрудничества городов-побратимов, кратко представил работы, проводимые мэрией, сферы деятельности, программы, реализуемые в настоящее время в Гюмри в различных сферах, в частности, он рассказал о реализованные и запланированные в Гюмри проекты в области возобновляемой энергетики и энергоэффективности.
«В рамках субвенционной программы мы установили солнечные панели во всех наших общественных структурах, при финансировании ЕС в рамках программы «Альянс за устойчивое и экологичное управление» мы закупим электробусы и будем эксплуатировать их в сфере внутригородского транспортного обслуживания. Эксплуатация этих машин будет для нас пилотной. В будущем мы планируем заменить транспортную сеть города электробусами, посмотрим, какие возможности у нас появятся, когда мы сможем все это реализовать», - добавил Самсонян.
Элен Асатрян, в свою очередь, поблагодарила за прием, рассказала о городах-побратимах Гюмри-Глендейл, сотрудничестве и ряде вопросов, затем поделилась опытом Глендейла в области устойчивой энергетики, представила реализуемые в Глендейле программы в этих направлениях.