«Սա կղերաֆեոդալական խաբեության մաս է միանշանակ». Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացին․ «Հայկական իրականության մեջ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշում հասկացությունը սխալ է հասկացվել, ԼՂ կարգավիճակ հասկացությունը սխալ է հասկացվել»,- ասել է նա՝ հավելելով, - «Թե մեկը, թե մյուսը նշանակել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, իսկ հայկական իրականության մեջ այս ամենը սխալ է հասկացվել, որովհետև 1996 թվականից հայ հանրությունը հասանելիություն չի ունեցել Լիսաբոնի փաստաթղթին․ 1996 թվականին ինտերնետ չի եղել»։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի կղերաֆեոդալական էլիտան Հայաստանի ժողովրդին խաբել է, մոլորեցրել՝ իշխանությունը զավթելու ու պահելու համար․
«2020թ․ հետո Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու նրա ղեկավարած քաղաքական ուժի հայտարարությունները փոխեցին «Պատերազմ, թե խաղաղություն» հոդվածի մասին առնվազն իմ պատկերացումները, որովհետև վերջին շրջանի հայտարարությունները, ԼՏՊ փորձերը՝ կղերաֆեոդալական էլիտան համախմբելու, ինչպես նաև մի շարք հայտարարություններ ցույց են տալիս, որ այդ հոդվածը ոչ թե կղերաֆեոդալական խաբեությանը դիմադրելու չհաջողված փորձ էր, այլ այդ խաբեության մի անբաժանելի մաս։ Ինչու, որովհետև Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և ՀԱԿ-ն ասում են, թե իրենք չեն ասել ու նկատի չեն ունեցել, թե տարածքները պետք է վերադարձնել, թե իրենք չեն ասել՝ ԼՂ անկախությունն անհնար է։ Սա կղերաֆեոդալական խաբեության մաս է միանշանակ»։

"This is definitely a part of clerical-feudal deception." Nikol Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the negotiation process for the Nagorno-Karabakh problem. "In the Armenian reality, the concept of self-determination of Nagorno Karabakh was misunderstood, and the concept of NK status was misunderstood," he said, adding, "Either one or the other meant that Nagorno Karabakh should be part of Azerbaijan, and in the Armenian reality, all this was misunderstood, because since 1996, the Armenian public has not had access to the Lisbon document. There was no Internet in 1996."
According to Pashinyan, the clerical feudal elite of Armenia deceived and misled the people of Armenia in order to seize and keep power.
"After 2020, the statements of Levon Ter-Petrosyan and the political force led by him changed at least my ideas about the article "War or Peace" because recent statements, LTP attempts to consolidate the clerical-feudal elite, as well as a number of statements show that the article it was not an unsuccessful attempt to resist the clerical-feudal deception, but an integral part of that deception. Why? Because Levon Ter-Petrosyan and the ACC say that they did not say and did not mean that the territories should be returned or that the independence of NK is impossible,. This is definitely a part of clerical-feudal deception."