«Կարող է իրական խաղաղություն ձևավորվել, իսկ արդյունքները ձևակերպվի պայմանագրով». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ կա թյուրըմբռնում. «Երբ ասում եք՝ Ադրբեջանը պահանջեց․․․ Ինչ տեղի է ունենում․ սահմանազատման գործընթացը հավասարապես մեր կառավարության նախաձեռնությունն է՝ արձանագրելու Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը։ Ես դա ասել եմ եթե ոչ շատ ուղիղ, առնվազն՝ անուղղակի մի քանի անգամ»։
Ըստ Փաշինյանի՝ սահմանազատման գործընթացում էականորեն հաշվի է առնված Ոսկեպարի բնակչության տեսակետները. «Մենք նաև Բերքաբերի ժողովրդի հետ ենք խոսել, որովհետև այստեղ որոշակի ընկալումների տարբերություններ կան, և իրականացրել ենք այդ տրամաբանությամբ»։
Ըստ վարչապետի՝ եթե ճանաչվի երկրների տարածքային ամբողջականությունը, մյուս բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային ուղիների ապաշրջափակումը, կլուծվեն․ «Ձեր տրամաբանությունն այն է, որ խաղաղության պայմանագիրը լինի, հետո մնացած ամեն ինչ։ Կարող է հակառակն էլ լինել։ Կարող է իրական խաղաղություն ձևավորվել կոնկրետ, պրակտիկ գործողություններով, որի արդյունքներով ձևակերպվի խաղաղության պայմանագիրը։ Բայց մեր ընկալումն այն է, որ պետք է լինի խաղաղության պայմանագիր»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ խնդիրը, որ ուզում են լուծել, բարդ է ու բազմաշերտ, հետևաբար, դասագրքային մոտեցումներով հնարավոր չէ առաջ գնալ. «Բայց, մյուս կողմից էլ, համաձայն եմ, որ պետք է սկզբունքները ֆիքսել և պահել»։

"Real peace can be formed, and the results can be formalized in a contract." prime minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that there is a misunderstanding regarding the demarcation process. "When you say that Azerbaijan demanded... What is happening? The demarcation process is an initiative of our government to record the sovereign territory of Armenia. I have said this several times, if not very directly, at least indirectly.
According to Pashinyan, the views of the people of Voskepar were considered in the demarcation process. "We also talked with the people of Berkaber because there are certain differences of perception here, and we implemented it according to that logic."
According to the Prime Minister, if the territorial integrity of the countries is recognized, all other issues, including the unblocking of regional roads, will be resolved. "Your logic is that there should be a peace agreement and everything else. It can be the opposite as well. Real peace can be formed by concrete, practical actions, as a result of which a peace agreement will be formulated. But our perception is that there should be a peace agreement," he said, adding that the problem they want to solve is complex and multi-layered. Therefore, it is not possible to move forward with textbook approaches. "But, on the other hand, I agree that the principles should be fixed and kept."