«ԵԱՀԿ ՄԽ-ն քաղաքական մտքի համար սրբապատկերի նման մի բան է». Նիկոլ Փաշինյան
ԵԱՀԿ ՄԽ-ն մեր իրականության մեջ, մեր քաղաքական մտքի համար սրբապատկերի նման մի բան է. ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի հարցին ի պատասխան։
«Բայց մենք հասկանում ենք, որ 2022թ․ փետրվարից ի վեր, դրանից առաջ էլ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ու ՄԽ անդամներն իրար հետ չեն խոսում։ Այսինքն, ԵԱՀԿ ՄԽ-ն, որպես այդպիսին, դե ֆակտո գոյություն չունի»,- ասել է նա։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ 2016թ․-ից բանակցային գործընթացի առանցքային կետերից մեկը եղել է ԼՂ լուծարումը. «Դուք իմ ասածին, ի վերջո, որևէ ձևով արձագանքելու կամ առերեսվելու եք.պատրա՞ստ եք գնալ, նստել, թղթերով նայել»։ Ըստ Փաշինյանի՝ ԼՂ վերջնական կարգավիճակի օրակարգի հարցը տարել են առաջ մինչ այն պահը, երբ ԼՂ գործընկերներն են հրաժարվել օրակարգից։ Վարչապետը նշել է, որ 1998թ․ մինչև 2018թ․ իշխանությունը ժողովրդին խաբել է՝ ասելով, թե ԼՂ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմից դուրս հնարավոր է. «Դա եղել է անհնարին։ Իրենք, իմանալով որ դա անհնարին է, սենց լղոզել, ցրել են, մենք, կներեք արտահայտությանս, միամտաբար հավատացել ենք դրան, ասել ենք՝ ոնց։ Մենք հավատացել ենք։ Մենք ձեր բերած օրակարգին՝ 1998թ․ հետո, հավատացել ենք։ Եվ դա է մեր սխալը։ Մենք կարդացել ենք։ Իմ ձախողումն էն ա, որ ես ինքս ինձ չեմ կարողացել համոզել, որ բոլորին պետք է ասեմ ճշմարտությունը, նաև գիտե՞ք՝ ինչի․ հասկացել եմ՝ եթե խոսույթը դուրս բերեմ, հետագա հետևանքները կապելու են դրան, ասելու են՝ փլուզեց հայկական խոսույթը, և դրա համար եղավ ամեն ինչը»։

"The OSCE Council is something like an icon for political thought." Nikol Pashinyan
The OSCE Minsk Group is like an icon of our political thought. Prime Minister Nikol Pashinyan said in response to the question of Armen Rustamyan, deputy of the Armenia faction.
"But we understand that since February 2022, and before that, the co-chairs of the OSCE Minsk Group and the members of the OSCE Minsk Group do not talk to each other. In other words, the OSCE Minsk Group, as such, de facto does not exist," he said.
Pashinyan also noted that one of the critical points of the negotiation process since 2016 was the dissolution of Nagorno-Karabakh. "Ultimately, you will react or face what I said somehow. Are you ready to go, sit down, look through the papers?" According to Pashinyan, the issue of the agenda of the final status of Nagorno-Karabakh was brought forward until the moment when the partners of Nagorno-Karabakh refused the agenda. The Prime Minister noted that from 1998 to 2018, the government deceived the people, saying that the status of Nagorno-Karabakh is possible outside of Azerbaijan. "It was impossible. Knowing that it is impossible, they blurred and scattered it like this. Pardon my expression; we naively believed in it and said how. We believed. We believed in your agenda after 1998. And that is our mistake. We have read it. My failure is that I couldn't convince myself that I should tell everyone the truth, and you know why? I realized that if I bring out the speech, further consequences will be linked; they will say that it collapsed the Armenian speech, and everything happened because of that."