Վահան Կոստանյանը ելույթ է ունեցել Ուկրաինայի վերականգնման հարցերով համաժողովում
Հունիսի 11-ից 12-ը ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել է Բեռլինում կայացող Ուկրաինայի վերականգնման հարցերով համաժողովին: Վահան Կոստանյանը համաժողովի շրջանակում հանդես է եկել ելույթով, որի ժամանակ մասնավորապես նշել է.
«Նախ և առաջ թույլ տվեք բարձր գնահատել Գերմանիայի ջանքերը այս հանդիպումը կազմակերպելու հարցում։ Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանն առաջին անգամ է մասնակցում Ուկրաինայի վերականգնման հարցերով համաժողովին։
Ուկրաինայի վերականգնման սկզբունքները, որոնք ընդունվել են Լուգանոյում 2 տարի առաջ, պետք է լինեն այսօրվա քննարկումների հիմքում։ Բարեփոխումների վրա հիմնված, թափանցիկ, ժողովրդավարական, ինչպես նաև կայուն վերականգնման գործընթացները նախապայմաններ են երաշխավորելու Ուկրաինայի ժողովրդի ապագան:
Միևնույն ժամանակ, առանց խաղաղության այս գործընթացը կլինի հատվածական և ոչ արդյունավետ: Հայաստանն ու մեր ժողովուրդը պատկերացնում են պատերազմների ու բռնությունների սարսափը։ Վերջերս մենք բախվել ենք համանման իրավիճակի և գիտակցում ենք խաղաղության կարևորությունը։
Մենք պատրաստակամ ենք համագործակցել կողմերի հետ՝ դադարեցնելու անմեղ մարդկանց տառապանքները։ Խաղաղությունը մեր քաղաքական համոզմունքն է։ Մենք ինքներս անկեղծորեն ներգրավված ենք խաղաղության բանակցություններում՝ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու մտադրությամբ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հիմնական սկզբունքներից մեկը տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումն է՝ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա։ Այդ փաստաթղթի հիման վրա ոչ միայն Հայաստանն ու Ադրբեջանը, այլ նաև նախկին խորհրդային 10 այլ հանրապետություններ համաձայնել են նախկին վարչական սահմանները ճանաչել որպես միջպետական ​​սահմաններ:
Թույլ տվեք վերահաստատել գործընկերների հետ համագործակցելու Հայաստանի Հանրապետության վճռականությունը՝ նպատակ ունենալով վերակառուցել կայունությունն ու խաղաղությունը Եվրոպայում»:
Միջոցառման շրջանակներում ԱԳ նախարարի տեղակալը նաև երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել մի շարք գործընկերների հետ:

Ваан Костанян выступил на конференции по восстановлению Украины
С 11 по 12 июня заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян принял участие в конференции по восстановлению Украины, проходившей в Берлине. Ваан Костанян выступил в рамках форума с речью, в ходе которой особо отметил:
«Прежде всего, позвольте мне оценить усилия Германии по организации этой встречи. Хотел бы подчеркнуть, что Армения впервые участвует в конференции по восстановлению Украины.
Основой сегодняшних дискуссий должны стать принципы восстановления Украины, которые были приняты в Лугано 2 года назад. Основанные на реформах, прозрачные, демократические и устойчивые процессы восстановления являются предпосылками для обеспечения будущего украинского народа.
В то же время без мира этот процесс будет фрагментарным и неэффективным. Армения и наш народ представляют себе ужас войн и насилия. Недавно мы столкнулись с похожей ситуацией и понимаем важность мира.
Мы готовы сотрудничать со сторонами, чтобы остановить страдания невинных людей. Мир – это наша политическая вера. Мы сами искренне участвуем в мирных переговорах с намерением установить мир и стабильность в нашем регионе. Одним из основных принципов регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном является взаимное признание территориальной целостности на основе Алматинской декларации. На основании этого документа не только Армения и Азербайджан, но и еще 10 бывших советских республик согласились признать бывшие административные границы межгосударственными.
Позвольте мне подтвердить решимость Республики Армения сотрудничать с партнерами с целью восстановления стабильности и мира в Европе».
В рамках мероприятия заместитель министра иностранных дел также провел двусторонние встречи с рядом партнеров.