Վահան Կոստանյանը ելույթ է ունեցել Ուկրաինայի վերականգնման հարցերով համաժողովում
Հունիսի 11-ից 12-ը ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել է Բեռլինում կայացող Ուկրաինայի վերականգնման հարցերով համաժողովին: Վահան Կոստանյանը համաժողովի շրջանակում հանդես է եկել ելույթով, որի ժամանակ մասնավորապես նշել է.
«Նախ և առաջ թույլ տվեք բարձր գնահատել Գերմանիայի ջանքերը այս հանդիպումը կազմակերպելու հարցում։ Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանն առաջին անգամ է մասնակցում Ուկրաինայի վերականգնման հարցերով համաժողովին։
Ուկրաինայի վերականգնման սկզբունքները, որոնք ընդունվել են Լուգանոյում 2 տարի առաջ, պետք է լինեն այսօրվա քննարկումների հիմքում։ Բարեփոխումների վրա հիմնված, թափանցիկ, ժողովրդավարական, ինչպես նաև կայուն վերականգնման գործընթացները նախապայմաններ են երաշխավորելու Ուկրաինայի ժողովրդի ապագան:
Միևնույն ժամանակ, առանց խաղաղության այս գործընթացը կլինի հատվածական և ոչ արդյունավետ: Հայաստանն ու մեր ժողովուրդը պատկերացնում են պատերազմների ու բռնությունների սարսափը։ Վերջերս մենք բախվել ենք համանման իրավիճակի և գիտակցում ենք խաղաղության կարևորությունը։
Մենք պատրաստակամ ենք համագործակցել կողմերի հետ՝ դադարեցնելու անմեղ մարդկանց տառապանքները։ Խաղաղությունը մեր քաղաքական համոզմունքն է։ Մենք ինքներս անկեղծորեն ներգրավված ենք խաղաղության բանակցություններում՝ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու մտադրությամբ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հիմնական սկզբունքներից մեկը տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումն է՝ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա։ Այդ փաստաթղթի հիման վրա ոչ միայն Հայաստանն ու Ադրբեջանը, այլ նաև նախկին խորհրդային 10 այլ հանրապետություններ համաձայնել են նախկին վարչական սահմանները ճանաչել որպես միջպետական ​​սահմաններ:
Թույլ տվեք վերահաստատել գործընկերների հետ համագործակցելու Հայաստանի Հանրապետության վճռականությունը՝ նպատակ ունենալով վերակառուցել կայունությունն ու խաղաղությունը Եվրոպայում»:
Միջոցառման շրջանակներում ԱԳ նախարարի տեղակալը նաև երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել մի շարք գործընկերների հետ:

From June 11 to 12, RA Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan participated in the conference on the restoration of Ukraine held in Berlin. Vahan Kostanyan delivered a speech within the framework of the forum, during which he specifically noted:
"First, let me appreciate Germany's efforts in organizing this meeting. I want to emphasize that for the first time, Armenia is participating in the conference on the reconstruction of Ukraine.
The principles of Ukraine's restoration, adopted in Lugano two years ago, should be the basis of today's discussions. Reform-based, transparent, democratic, and sustainable recovery processes are prerequisites for guaranteeing the future of the Ukrainian people.
At the same time, this process will be fragmented and ineffective without peace. Armenia and our people imagine the horror of wars and violence. Recently, we faced a similar situation and realized the importance of peace.
We are ready to cooperate with the parties to stop the suffering of innocent people. Peace is our political belief. We sincerely engage in peace talks to establish peace and stability in our region. One of the main principles of regulating relations between Armenia and Azerbaijan is the mutual recognition of territorial integrity based on the Almaty Declaration. Based on that document, not only Armenia and Azerbaijan but also 10 other former Soviet republics agreed to recognize the former administrative borders as interstate borders.
Allow me to reaffirm the Republic of Armenia's determination to cooperate with partners to rebuild stability and peace in Europe.
Within the event's framework, the Deputy Foreign Minister also had bilateral meetings with several partners.