Հայաստանը շահագրգռված է պաշտպանական վերափոխման համար ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությանհնարավորությունների ուսումնասիրմամբ
ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի մեկնարկին ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդես է եկել բացման խոսքով.
«Փոխպերտքարտուղար Օ՛Բրայեն,
հարգելի’ գործընկերներ,
Մեծ հաճույքով եմ ողջունում Ձեզ և ԱՄՆ-ի պատվիրակությանը այստեղ՝ Երևանում, անցկացնելու Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության 2-րդ ամփոփիչ հանդիպումը։
Այսօրվա հանդիպումը մեր երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության ևս մեկ արտահայտությունն է, որը նոր խթան կհաղորդի Հայաստանի և ԱՄՆ միջև զարգացող գործընկերությանը։
Մեր գործընկերության առանցքում է ժողովրդավարական սկզբունքների նկատմամբ ամուր հանձնառությունը: Չնայած այն հանգամանքին, որ ժողովրդավարությունը վտանգված է ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանում, չնայած անվտանգության մարտահրավերներին և առաջացող հիբրիդային սպառնալիքներին, Հայաստանի կառավարությունը վճռական է հետևել իր ժողովրդի կատարած ժողովրդավարական ընտրությանն, ամրապնդել համապատասխան պետական ​​ինստիտուտները՝ ապահովելու օրենքի գերակայությունն ու մարդու իրավունքների ամուր պաշտպանությունը: Այս համատեքստում, վերջին տարիներին «Հանուն ժողովրդավարության» գագաթնաժողովին մեր ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանի հանձնառության և ներգրավվածության վառ դրսևորումներից մեկն է՝ միտված առավել ամուր ժողովրդավարության կառուցմանը, որը կլինի բավականաչափ դիմակայուն՝ դիմագրավելու և հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները։ Ես հավատացած եմ, որ մեր համախոհ գործընկերները, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ը, լիովին աջակցում և կանգնած են մեր կողքին՝ ապացուցելու, որ ժողովրդավարական երկրները կարող են արդյունքի հասնել:
Եվ հաջողության հասնելու համար, մենք պետք է խորացնենք բազմաոլորտ և տարբեր ուղղություններ ընդգրկող համագործակցությունը՝ ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով տնտեսության և էներգետիկայի, պաշտպանության և անվտանգության, բարձր տեխնոլոգիաների և կիբերանվտանգության, արդարադատության և օրենքի գերակայության ոլորտները: Մեր երկկողմ օրակարգը շարունակում է ընդլայնվել և ներառել Հայաստանի դիմակայունության և կայուն զարգացման համար կարևոր ուղղություններ։ Այս համատեքստում ցանկանում եմ հիշատակել 2024թ. ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ բարձր մակարդակի հանդիպումը և համատեղ մամուլի հայտարարության մեջ արտացոլված պայմանավորվածությունները։
Մենք նաև կարծում ենք, որ ՀՀ-ԱՄՆ ընդլայնված գործընկերությունը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանն ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցության հետ մեկտեղ, ունի մեծ ներուժ նպաստելու Հարավային Կովկասում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը։
Այս համատեքստում ցանկանում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և սահմանների սահմանազատման գործընթացին` հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիմքով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա: Կա իրական հնարավորություն, պատմական պահ՝ վերջնականացնելու խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, որի ստորագրումը կարող է նոր դուռ բացել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության համար։
Որպես խաղաղության օրակարգի և տարածաշրջանային զարգացման տեսլականի մաս՝ Հայաստանը նաև մեծապես շահագրգռված է  բոլոր տարածաշրջանային հաղորդակցություններն ապաշրջափակելու հարցում՝ հիմնված երկրների ինքնիշխանության և իրավասության լիակատար հարգման, իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա։ Դա լավագույնս արտահայտված է մեր կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մեջ:
Հարգելի’ գործընկերներ,
Անդրադառնալով այսօրվա հանդիպման օրակարգին՝ մենք քննարկելու ենք կոնկրետ քայլերի և ծրագրերի լայն շրջանակ՝ սկսած տնտեսության ու էներգետիկ ոլորտի դիվերսիֆիկացիայից մինչև պաշտպանական ոլորտում համագործակցություն և արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներ: Մենք արդյունավետորեն համագործակցել ենք Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության հովանու ներքո ստեղծված երեք աշխատանքային խմբերի շրջանակներում՝ համապատասխան հանդիպումներ անցկացնելով 2023 թվականի ընթացքում: Հաշվի առնելով երկկողմ հարաբերությունների աճող բնույթն ու դինամիկան՝ մենք հուսով ենք, որ մեր ռազմավարական երկխոսությունը կբարձրացնենք նոր՝ Ռազմավարական Գործընկերության հանձնաժողովի մակարդակի, որը կարող է ավելի ամրապնդել մեր բազմաբնույթ համագործակցության կառուցվածքային հիմքերը:
Ոլորտային համագործակցության մասով.
Այսօր մենք հնարավորություն կունենանք քննարկել աճող տնտեսական համագործակցությունը, այդ թվում՝ Հայաստան-ԱՄՆ Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի շրջանակներում և առևտրի հետագա ազատականացման նպատակով, ինչը կարող է ավելի մեծ բարգավաճում,  տնտեսության զարգացման և այն ավելի դիմակայուն դարձնելու նոր հնարավորություններ տալ Հայաստանին։ Ես վստահ եմ, որ կան լրացուցիչ մեխանիզմներ և արդյունավետ գործիքներ՝ աջակցելու տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը, և մենք կքննարկենք, թե ինչպես դրանք լավագույնս օգտագործել:
Հաշվի առնելով ներկայիս մարտահրավերները, էներգետիկայի դիվերսիֆիկացիան նույնպես մեր օրակարգի կարևոր բաղադրիչ է, և մենք կքննարկենք արդեն իսկ կատարված աշխատանքը և կդիտարկենք հեռանկարները, այդ թվում՝ միջուկային էներգիայի և վերականգնվող աղբյուրների ոլորտներում:
Պաշտպանական համագործակցության մասով. գոհունակությամբ պետք է նշեմ 2023թ. «Արծիվ գործընկեր» զորավարժության անցկացումը: Մենք շահագրգռված ենք Հայաստանի պաշտպանական վերափոխման համար համագործակցության հետագա հնարավորությունների ուսումնասիրմամբ:
Կցանկանայի նաև ընդգծել արդարադատության և հանրային կառավարման բարեփոխումները և Հայաստանի հանձնառությունն՝ ամրապնդելու ժողովրդավարական ինստիտուտները, որոնք ուղղված են մեր քաղաքացիների համար ավելի ամուր, ավելի ապահով և առաջադեմ միջավայրի կառուցմանը: Մենք զգալի առաջընթաց ունենք, արդյունքները շոշափելի են ու տեսանելի։
Առանձնացրեցի մեր այսօրվա հիմնական առաջնահերթությունները, մինչդեռ համագործակցության ընդլայնման մեր հետաքրքրությունն իմ նշած ոլորտներից անդին է: Մեր առջև ունենք համապարփակ օրակարգ, և ես ակնկալում եմ արդյունավետ նիստի անցկացում: Վստահ եմ, որ մեր այսօրվա քննարկումներն էլ ավելի կամրապնդեն մեր գործընկերությունը և կխթանեն ժողովրդավարական, խաղաղ և բարգավաճ ապագայի մեր ընդհանուր տեսլականը:»

The RA Foreign Minister made an opening speech at the start of the concluding session of the RA-US strategic dialogue.
"Acting Secretary O'Brien,
With great pleasure, I welcome you and the US delegation to Yerevan for the second concluding meeting of the Armenia-US strategic dialogue.
Today's meeting is another expression of the high-level political dialogue between our two countries, which will give new impetus to the developing partnership between Armenia and the United States.
At the core of our partnership is a solid commitment to democratic principles. Even though democracy is threatened worldwide, including in our region, despite security challenges and emerging hybrid threats, the Government of Armenia is determined to follow the democratic choices made by its people to strengthen relevant state institutions to ensure the rule of law and substantial human rights. Protection. In this context, our active participation in the "For Democracy" summit in recent years is one of the bright manifestations of Armenia's commitment and involvement, aimed at building a more robust democracy that will be resilient enough to face and overcome all difficulties. I am confident that our like-minded partners, particularly the United States, fully support and stand by us to prove that democracies can achieve results.
To succeed, we need to deepen multi-sectoral and cross-cutting cooperation, including but not limited to economy and energy, defense and security, high-tech and cyber security, justice, and the rule of law. Our bilateral agenda continues expanding and includes important directions for Armenia's resilience and sustainable development. In this context, I want to mention the Armenia-US-EU high-level meeting held in Brussels on April 5, 2024, and the agreements reflected in the joint press statement.
We also believe that the expanded RA-US partnership, along with the continued US support for the Republic of Armenia's sovereignty, independence, and territorial integrity, has great potential to contribute to the establishment of a stable and dignified peace in the South Caucasus.
In this context, I would like to reaffirm that Armenia is committed to the process of normalizing relations with Azerbaijan and demarcating borders based on the mutual recognition of territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration of 1991. There is a real opportunity, a historic moment, to finalize the draft peace treaty, the signing of which can open a new door for long-lasting peace in the region.
As part of the peace agenda and regional development vision, Armenia is also keenly interested in unblocking all regional communications based on the principles of full respect for countries' sovereignty and jurisdiction, equality, and reciprocity. Our government's Crossroads of Peace initiative best expresses this.
Turning to the agenda of today's meeting, we will discuss a wide range of concrete steps and programs, starting from the diversification of the economy and energy sector to cooperation in the defense sector and justice sector reforms. We have effectively cooperated within the framework of three working groups created under the auspices of the Armenia-US strategic dialogue, holding relevant meetings during 2023. Given the growing nature and dynamics of bilateral relations, we hope to raise our strategic dialogue to the level of a new Strategic Partnership Commission, which can further strengthen the structural foundations of our multilateral cooperation.
Regarding sectoral cooperation.
Today, we will have the opportunity to discuss growing economic cooperation, including within the framework of the Armenia-US Trade and Investment Framework Agreement and further trade liberalization, which can provide Armenia with new opportunities for greater prosperity, economic development, and resilience. Additional mechanisms and effective tools support the diversification of the economy, and we will discuss how to best use them.
Given the current challenges, energy diversification is also an essential part of our agenda. We will discuss the work already done and consider the future, including nuclear power and renewables.
Regarding defense cooperation, I must note with satisfaction the holding of the 2023 "Eagle Partner" military exercise. We are interested in exploring further opportunities for collaboration to transform Armenia's defense.
I would also like to emphasize justice and public administration reforms and Armenia's commitment to strengthening democratic institutions, which aim to create a stronger, safer, and more progressive environment for our citizens. We have made significant progress, and the results are tangible and visible.
I highlighted our main priorities today, while our interest in expanding cooperation goes beyond the areas I mentioned. We have a comprehensive agenda, and I look forward to a productive session. I am confident our discussions today will strengthen our partnership and promote our shared vision of a democratic, peaceful, and prosperous future."