«Կա պատմական պահ՝ վերջնականացնելու խաղաղության պայմանագրի նախագիծը». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և սահմանազատման գործընթացին․
«Կա իրական հնարավորություն, պատմական պահ՝ վերջնականացնելու խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, որի ստորագրումը կարող է նոր դուռ բացել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության համար»,- ասել է նա։
«Որպես խաղաղության օրակարգի և տարածաշրջանային զարգացման տեսլականի մաս, Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցություններն ապաշրջափակելու հարցում՝ հիմնված երկրների ինքնիշխանության և իրավասության լիակատար հարգման, իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա»,- նշել է նա։

«Наступил исторический момент для завершения разработки проекта мирного договора». Мирзоян (ВИДЕО)
На заключительном заседании стратегического диалога РА-США министр иностранных дел Арарат Мирзоян заявил, что Армения привержена нормализации отношений и процессу демаркации с Азербайджаном.
"Существует реальная возможность, исторический момент для завершения разработки проекта мирного договора, подписание которого может открыть новую дверь для долгосрочного мира в регионе", - сказал он.
"В рамках мирной повестки и видения регионального развития Армения крайне заинтересована в разблокировании всех региональных коммуникаций на основе принципов полного уважения суверенитета и юрисдикции стран, равенства и взаимности", - отметил он.