ՌԴ ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հղել Հայաստանի ԱԳՆ՝ Բուչա կատարած այցից հետո․ Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հղել հայ գործընկերներին այն բանից հետո, երբ հայկական պատվիրակությունն այցելել է Բուչա, NEWS.ru-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Նրա խոսքով, Մոսկվան Հայաստանի ներկայացուցիչների այցն ուկրաինական այս քաղաք համարում է ոչ բարեկամական քայլ։
«Երևանի Նոր-Նորք վարչական շրջանի ղեկավար Տիգրան Տեր-Մարգարյանի և Հայաստանի դիվանագիտական ​​ներկայացուցչության ղեկավար Վլադիմիր Կարապետյանի այցը Բուչա քաղաք պաշտոնական Երևանի կողմից բացահայտ ոչ բարեկամական քայլ ենք համարում։ Մենք անհանգստացած ենք նրանց կողմից Ուկրաինայի զինված ուժերի կարիքներին օգնություն տրամադրելու և այնտեղ Ռուսաստանի դեմ արված անընդունելի հայտարարություններով։ Մենք բողոքի նոտա ենք հղել Հայաստանի ԱԳՆ-ին»,- ասել է Զախարովան։
Հունիսի 2-ին հայկական պատվիրակության այցի մասին հայտնել է ուկրաինական AnalitikaUA գործակալությունը՝ հղում անելով Բուչայի քաղաքային խորհրդի մամուլի ծառայությանը։ Ըստ կայքի՝ Տեր-Մարգարյանը, իբր, քննարկել է «Բուչան համայնքի և Երևանի Նոր Նորք թաղամասի համագործակցությունը» և հայտարարել, որ «Երևանը միշտ աջակցելու է ռուսական ագրեսիայից տուժածներին», գրում է NEWS.ru-ն։

МИД России направил МИД Армении ноту протеста после визита в Бучу. Захарова
МИД России направил армянским партнерам ноту протеста после визита армянской делегации в Бучу, сообщила NEWS.ru официальный представитель МИД России Мария Захарова. По ее словам, Москва расценивает визит представителей Армении в этот украинский город как недружественный шаг.
«Расцениваем визит главы административного района Нор-Норк Еревана Тиграна Тер-Маргаряна и главы дипломатического представительства Армении Владимира Карапетяна в город Буча как недружественный шаг со стороны официального Еревана. Мы обеспокоены их поддержкой нужд вооруженных сил Украины и сделанными там неприемлемыми заявлениями в адрес России. Мы направили ноту протеста в МИД Армении", - сказала Захарова.
2 июня украинское агентство АналитикаUA сообщило о визите армянской делегации со ссылкой на пресс-службу Бучанского горсовета. По данным сайта, Тер-Маргарян якобы обсудил "сотрудничество между общиной Бучи и ереванским районом Нор Норк" и заявил, что "Ереван всегда будет поддерживать жертв российской агрессии", пишет NEWS.ru.