«Խաղաղություն, անվտանգություն և տնտեսական զարգացում»․ Միրզոյանը՝ ՀՀ առաջնահերթությունների մասին
Կայացել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ճան Մինի ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ սա կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի մակարդակով առաջին այցն է Հայաստան՝ հույս հայտնելով, որ այցի ընթացքում քննարկումները կնպաստեն ՇՀԿ հետ Հայաստանի փոխգործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն մեծապես կարևորում է ՇՀԿ գործունեության հիմքում ընկած՝ պետությունների ինքնիշխանության, անկախության, տարածքային ամբողջականության և պետական սահմանների անձեռնմխելիության, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքները:
«Խաղաղություն, անվտանգություն և տնտեսական զարգացում՝ սա այն է, ինչ Հայաստանն աշխատում է կյանքի կոչել մեր տարածաշրջանում, և պետք է գոհունակությամբ արձանագրեմ, որ մեզ համար հիմնաքարային սկզբունքները և խաղաղության տեսլականը համընկնում են ՇՀԿ առանցքային մոտեցման հետ»,- ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՇՀԿ գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների, լոգիստիկ ցանցի զարգացման հարցերի շուրջ: Արարատ Միրզոյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ ՀՀ Կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրն իր նպատակներով և ընձեռող հնարավորություններով ՇՀԿ շրջանակներում առկա առևտրատնտեսական համագործակցության և տրանսպորտային փոխկապակցվածության օրակարգի կարևոր բաղադրիչ կարող է լինել:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային միջավայրին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում ՀՀ տեսլականն ու գործադրվող ջանքերը:

"Peace, security and economic development." Mirzoyan on RA priorities
The RA MFA reported that the meeting was held with the expanded composition of the Minister of Foreign Affairs of Armenia and the General Secretary of the Shanghai Cooperation Organization, Chan Ming.
Both sides noted with satisfaction that this is the first visit to Armenia at the level of the organization's secretary general, expressing hope that the discussions during the visit will contribute to the expansion of opportunities for cooperation between Armenia and the SCO.
Minister Mirzoyan emphasized that RA attaches great importance to the principles of sovereignty, independence, territorial integrity, inviolability of state borders, and non-use or threat of force, which are the basis of SCO activities.
"Peace, security, and economic development - this is what Armenia is trying to implement in our region, and I must report with satisfaction that for us, the cornerstone principles and the vision of peace coincide with the key approach of the SCO," stressed Ararat Mirzoyan.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the General Secretary of the SCO exchanged ideas on developing economic and transport channels and logistics networks. Ararat Mirzoyan emphasized that the "Crossroads of Peace" program developed by the RA Government, with its goals and opportunities, can be an essential component of the trade-economic cooperation and transport interconnection agenda within the framework of the SCO.
Referring to the security environment in the South Caucasus, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia presented to the interlocutor the latest developments in the process of regulating Armenia-Azerbaijan relations, including the Republic of Armenia's vision and the efforts being made regarding the signing of a peace treaty.