Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացը
Սլովենիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 5-ին հանդիպել է Սլովենիայի Հանրապետության նախագահ Նատաշա Պիրց-Մուսարի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել է անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, Եվրոպայում և Միջին Արևելքում:
Ալեն Սիմոնյանը Նատաշա Պիրց-Մուսարին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորման գործընթացը, շեշտել Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդրի անհապաղ լուծման անհրաժեշտությունը:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում և ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Զրույցի առանցքում են եղել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումները, համատեղ իրականացվող ծրագրերը Եվրոպական միության հետ:
Հայաստան-Սլովենիա երկկողմ հարաբերությունների խորացման համատեքստում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ընդլայնել ոլորտային փոխգործակցությունը:

Ален Симонян представил процесс армяно-азербайджанского урегулирования
В рамках официального визита в Словению возглавляемая Аленом Симоняном делегация 5 июня встретилась с президентом Республики Словения Наташей Пирц-Мусар. На встрече обсуждалась ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, в Европе и на Ближнем Востоке.
Ален Симонян представил Наташе Пирц-Мусар процесс урегулирования армяно-азербайджанских переговоров, подчеркнул необходимость немедленного решения вопроса возвращения армянских военнопленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
Спикер НС отметил, что Армения полна решимости установить мир на Южном Кавказе, и представил проект правительства РА "Перекресток мира". В центре разговора были демократические реформы в Армении, реализуемые совместно с Евросоюзом программы.
В контексте углубления двусторонних отношений между Арменией и Словенией достигнута договоренность о расширении отраслевого сотрудничества.