Հայաստանը դիտարկում է Չաբահարի նավահանգստային օպերատոր դառնալու հնարավորությունը
Հայաստանի և Հնդկաստանի տնտեսական համագործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի: Առևտրաշրջանառության կառուցվածքն ու ծավալները դեռևս չեն համապատասխանում երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցության իրական հնարավորություններին: Հայ-հնդկական առևտրաշրջանառության զարգացման կարևոր գործոն կարող է դառնալ լոգիստիկ խնդրի կարգավորումը: Այդ առումով հատկապես կարևոր է իրանական Չաբահար նավահանգստի նշանակությունը: Հայաստանը, ինչպես «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գլխավոր քարտուղար Հայկազ Նասիբյանը, ներկայումս դիտարկում է Չաբահարի նավահանգստային օպերատոր դառնալու հնարավորությունը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
- Երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերություններն ու տնտեսական կապերը տարեցտարի զարգանում են: Այնուամենայնիվ, տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու մեծ ներուժ կա: Հայաստանը և Հնդկաստանը հետաքրքրված են տնտեսական համագործակցության խորացմամբ և երկուստեք քայլեր են ձեռնարկում տնտեսական կապերի ամրապնդման, ընդլայնման, ինչպես նաև երկարաժամկետ համագործակցության ձևավորման համար:
- Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ անցյալ տարի Հնդկաստանից Հայաստան ապրանքների ներկրումն աննշան գերազանցել է ՀՀ-ից այդ երկիր արտահանման ցուցանիշը: Այդ պատկերը փոխելու ի՞նչ հնարավորություններ ունի Հայաստանը:
- Հարկ է նշել, որ Հնդկաստանը տարատեսակ հումքի խոշորագույն արտադրող է աշխարհում: Հայկական ընկերությունները Հնդկաստանից ներմուծում են տարբեր տեսակի հումք, որը Հայաստանում վերածվում է վերջնական արտադրանքի և սպառվում է ոչ միայն ներքին շուկայում, այլև արտահանվում է տարբեր երկրներ:
2023 թվականին Հայաստանից Հնդկաստան է արտահանվել շուրջ 35 մլն դոլարի արտադրանք, որի գերակշիռ մասը՝ մոտ 95 տոկոսը, եղել է անմշակ կամ կիսամշակ ոսկի: Այդ տեսանկյունից Հայաստանից Հնդկաստան արտահանումն ապրանքային առումով լուրջ դիվերսիֆիկացման կարիք ունի:
- Հատկապես որ ոլորտներո՞ւմ կարող է առավել արդյունավետ զարգանալ երկու երկրների համագործակցությունը: Ի՞նչ գործոններ են խոչընդոտում այդ հարաբերությունների ավելի ակտիվ զարգացմանը:
- Հայաստանը կարող է դիտարկվել որպես ԵԱՏՄ և ԵՄ շուկաներ մուտք գործելու կարճ ուղի և հայ-հնդկական համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման տրամաբանությունը հենց այդ շրջանակներում պետք է ընթանա: Ոլորտները կարող են լինել բավականին բազմազան՝ տեքստիլ արդյունաբերություն, վերամշակող արդյունաբերություն, թեթև և ծանր արդյունաբերություն, բարձր տեխնոլոգիաներ և այլն: Համագործակցությունը խորացնելու մեծ ներուժ կա նաև ագրոպարենային արտադրանքի ոլորտում՝ հաշվի առնելով, որ 2023 թվականին մեր երկրների միջև ագրոպարենային արտադրանքի առևտրաշրջանառությունը կազմել է 28.72 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առևտրաշրջանառության զարգացմանը կարող է նպաստել հատկապես իրանական նավահանգիստներով բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացումը: Այդ ուղղությամբ ներկայումս կատարվում են համապատասխան աշխատանքներ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն աշխատանքներ է իրականացնում, որպեսզի Հայաստանի և Հնդկաստանի կառավարությունների միջև ստորագրվի «Միջազգային ավտոմոբիլային հաղորդակցության մասին համաձայնագիր»:
- Անցյալ տարվա գարնանը ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը Հնդկաստան կատարած այցի ընթացքում այդ երկրին առաջարկել էր օգտվել Հայաստանով անցնող առևտրային միջանցքով և կարճ ճանապարհով հասնել սևծովյան նավահանգիստներ: Դրա կարևորության մասին արտահայտվել են նաև Իրանը ու Հնդկաստանը: Այդ ուղղությամբ որևէ գործընթաց ընթանո՞ւմ է, եթե այո՝ ի՞նչ փուլում է:
- Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության գերխնդիրն է բարենպաստ լոգիստիկ պայմանների ապահովման միջոցով այլ շուկաներ մուտք գործելու հնարավորություն ընձեռել արտահանմամբ զբաղվող հայկական բիզնեսներին: Միաժամանակ, ապահովել մասնակցությունը միջազգային տարանցիկ բեռնափոխադրումների երթուղիներում: Այս տեսանկյունից կարևորվում է Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ծրագրին: Ընդ որում, այս նախագծում Հայաստանը կարող է բեռնափոխադրումների այլընտրանքային երթուղու ձևավորման կարևոր մասնակից և իրագործող դառնալ՝ առաջարկելով այլընտրանքային միջանցք՝ Վրաստանի և Սև ծովի միջոցով Հնդկաստանն ու Իրանը Եվրոպայի հետ կապելու, ինչպես նաև Եվրոպան Հնդկաստանին կապելու համար: Միջանցքը կարող է օղակ հանդիսանալ ցամաքային երթուղով Ռուսաստանի Դաշնություն հասնելու համար: Այս գործընթացում կարևորվում է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը միակ երկիրն է, որը Եվրոպական Միության հետ ստորագրել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA), ինչպես նաև անդամակցում է Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ):
Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տրանսպորտային կապի կարևոր հանգույց կարող է հանդիսանալ Իրանի Չաբահար նավահանգիստը, որի միջոցով կանոնավոր ծովային բեռնափոխադրումների իրականացման պարագայում հնարավոր է էականորեն բարձրացնել Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առևտրաշրջանառության ծավալները: Հայաստանը ներկայումս դիտարկում է նաև Չաբահարի նավահանգստային օպերատոր դառնալու հնարավորությունը: Այդ նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվում են քայլեր տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներ ստանալու ուղղությամբ:

Armenia is considering the possibility of becoming a Chabahar port operator
The economic cooperation between Armenia and India has excellent potential for development. The structure and volumes of trade turnover still need to correspond to the real possibilities of financial interaction between the two countries. An essential factor in developing Armenian-Indian trade circulation can be the settlement of the logistics problem. In that regard, the significance of the Iranian port of Chabahar is vital. Armenia, as Haykaz Nasibyan, Secretary General of the RA Ministry of Economy, stated in response to Armenpress's inquiry, is currently considering the possibility of becoming a Chabahar port operator.
- How do you assess the current economic relations between Armenia and India?
Diplomatic relations and economic ties between the two countries are developing year by year. However, there is excellent potential to develop cooperation in various fields. Armenia and India are interested in deepening economic cooperation, taking mutual steps to strengthen and expand economic ties, and forming long-term collaboration.
- According to statistical data, last year, the import of goods from India to Armenia slightly exceeded the export index from Armenia to that country. What opportunities does Armenia have to change that image?
It should be noted that India is the world's largest producer of various raw materials. Armenian companies import multiple types of raw materials from India, which are transformed into final products in Armenia, consumed in the domestic market, and exported to various countries.
In 2023, about 35 million dollars of products were exported from Armenia to India, the majority of which, about 95 percent, was raw or semi-processed gold. From that point of view, exports from Armenia to India need serious product diversification.
- Especially in which areas can the cooperation between the two countries develop more effectively? What factors hinder the more active development of these relationships?
- Armenia is a short way to enter the EAEU and EU markets, and the logic of creating Armenian-Indian joint ventures should proceed within those frameworks. The sectors can be quite diverse: textile industry, processing industry, light and heavy industry, high technology, etc. There is also a great potential to deepen cooperation in agro-food products, considering that in 2023, the trade turnover of agro-food products between our countries amounted to 28.72 million US dollars.
The increase in the volume of cargo transportation through Iranian ports can facilitate the development of trade circulation between Armenia and India. Corresponding work is currently being carried out in that direction. The RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure is working to sign the "Agreement on International Automobile Communications" between the governments of Armenia and India.
- Last spring, during his visit to India, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan offered that the country use the trade corridor passing through Armenia and reach the Black Sea ports by a short route. Iran and India also expressed their importance. Is there any process in that direction, and if so, at what stage?
- At present, the main problem of the Republic of Armenia is to enable Armenian export businesses to enter other markets by providing favorable logistics conditions. At the same time, participation in international transit cargo routes must be ensured. From this point of view, the active involvement of Armenia in the "North-South" international transport corridor project is essential. Moreover, in this project, Armenia can become a significant participant and implementer in forming an alternative freight route, offering an alternative corridor to connect India and Iran to Europe through Georgia and the Black Sea and to connect Europe to India. The corridor can be a link to the Russian Federation by land route. In this process, the fact that Armenia is the only country that has signed the Comprehensive and Extended Partnership Agreement (CEPA) with the European Union and is a member of the Eurasian Economic Union (EEU) is essential.
Iran's Chabahar port can be an essential hub for the transport connection between Armenia and India. Through regular sea cargo transportation, Armenia can significantly increase the volume of trade between them. Armenia is also currently considering the possibility of becoming the Chabahar port operator. Within the framework of the interdepartmental working group created for this purpose, steps are being taken to obtain feasibility studies.